22.07.2019, Pazartesi
°C / °C Denizli Hava Durumu

Erdoğan: İndirim kampanyasına 122 firma destek verdi

Haber Merkezi - 1 Kasım 2018 Perşembe - 15:25 Erdoğan: İndirim kampanyasına 122 firma destek verdi

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, odalar ve borsalar olarak ticari hayatın daha da canlandırılmasına katkı sağlayacak her türlü girişimde bulunduklarını, TOBB’un da tavsiye ettiği Enflasyonla Topyekûn Mücadele’ye katılıp çalışma başlattıklarını, bu kapsamdaki kampanyaya 20 günde Denizli’den 122 firmanın destek verdiğini söyledi.

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Oda Meclisi’nin aylık olağan toplantısında yaptığı konuşmada, küresel piyasalar ile Türkiye ve Denizli’deki sosyoekonomik gelişmeleri değerlendirdi. DTO Meclisi üyelerine,“Denizli’mizdeki odalar ve borsalar olarak, şehrimizdeki ticari hayata katkı sağlayacak her türlü girişimde varız” diye seslenen Erdoğan, Türkiye ekonomisindeki gelişmelere paralel olarak Denizli’de de bazı projeleri yürürlüğe koyduklarını anlattı.

Denizli’deki TOBB’a bağlı odalar ve borsalar olarak ellerini taşın altına koyduklarını ifade eden Erdoğan, “Kaynaklarımızın tamamını üyelerimizin kullanımına sunduk. Denizli’miz, ihracata dayalı üretim yapısından dolayı ve ihracata dönük üretim yapan firmalarımız sayesinde, içinde bulunulan durumun etkisini en aza indirmek için var gücüyle çaba sarf ediyor. TOBB’un öncülüğündeki Enflasyonla Topyekûn Mücadelede En Az yüzde 10 İndirim Kampanyası’na toplu halde katıldık. 20 günde Denizli’deki 122 firmamız, internetten ilgili formu doldurup kampanyaya dahil olmak için başvuruda bulundu” dedi.

AB’DEN 5 MİLYON EURO’LUK HİBE

Konuşmasında, 22-23 Ekim’de AB ülkelerinin Türkiye’de görev yapan büyükelçilerini Denizli Ticaret Odası’nda misafir ettiklerini de hatırlatan Erdoğan, “Büyük ilgi gören ve çok önemsediğimiz, bir başka çalışmamız da AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Sayın Christian Berger’in, beraberinde Türkiye’de görev yapan AB ülkelerinin büyükelçilerinden oluşan kalabalık bir heyetle bizleri ziyaret etmesiydi. Denizli Ticaret Odamızda 17 büyükelçinin bulunduğu AB Heyeti ile iş alemi mensuplarımızın yer aldığı geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirdik. Konuklarımızı Denizli’miz, ekonomimiz, sanayimiz, ticaretimiz ve yatırım alanlarımızla ilgili, detaylı bir şekilde bilgilendirdik. Bu büyük buluşmanın ilk damlası, 5 milyon Euro’luk hibe oldu. DTO’nun Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi, AB tarafından onaylandı. İnanıyorum ki; bu türde temasların artırılması durumunda, benzeri kaynak ve kazançların gerisi de gelecektir” diye konuştu.

DTO’YA 1.068 FİRMA DAHA KAYDINI YAPTIRDI

Meclis üyelerine, Denizli ticareti ile ekonomisindeki son gelişmeleri de aktaran Erdoğan, Denizli Ticaret Odası’na 1.068 firmanın daha kayıt yaptırdığını açıkladı. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Odamıza 16 bin 923 firma kayıtlı. Geçen ay en çok firma kaydı yapılan ilk 5 faaliyet dalı ise, 142 firma ile inşaat taahhüt, 67 firma ile evde kullanılan tekstil takımları perdeler vb. toptan satışı, 58 firma ile bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret, 34 firma ile mermer-traverten işleme, 32 firma ile de pamuklu kumaş dokuma imalatında oldu. Denizli’de faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirket sayısı, eylül sonu itibarıyla 123. Bu yıl ilk 9 ayda, Denizli’mizde 28 yabancı sermayeli şirket kuruldu. Bunların sektörleri ise tekstil, bilgisayar programlama, kafeterya işletmeciliği, inşaat, çağrı merkezi, ihracat mümesilliği vb. Tabiiyetleri Rusya, Suudi Arabistan, İsveç, İran, İspanya, İsrail, Avusturya, Suriye, Irak ve Almanya.”

KARŞILIKSIZ ÇEKTE İYİLEŞME DEVAM EDİYOR

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, konuşmasını, 2017’nin eylül ayı sonu itibarıyla 3.354 olan karşılıksız çek sayısının, 2018’in aynı döneminde bir önceki yıla göre yüzde 1,79 azalarak, 3 bin 294’e gerilediğini duyurarak tamamladı.