Bakan Şimşek iş dünyasına seslendi – D20Haber
15.04.2024, Pazartesi
14 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. ODALAR
  6. /
  7. DTO
  8. /
  9. Bakan Şimşek iş dünyasına seslendi

Bakan Şimşek iş dünyasına seslendi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Mart 2024 Salı - 14:20Güncelleme: 19 Mart 2024 Salı - 14:21
Bakan Şimşek iş dünyasına seslendi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Denizli iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldi. DTO Başkanı Uğur Erdoğan’ın Denizli Platformu adına konuştuğu toplantıda Bakan Şimşek, ülke ekonomisiyle ilgili bilgilendirmede bulundu, sorularını yanıtladı.

Denizli Platformunun organizasyonuyla gerçekleştirilen Denizli İş Dünyası ile İstişare Toplantısı Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vali Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, AK Parti Denizli milletvekilleri Cahit Özkan, Şahin Tin ve Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, DTO Başkanı Uğur Erdoğan, DSO Başkanı Selim Kasapoğlu, DENİB Başkanvekili İbrahim Uzunoğlu, PAÜ Rektörü Ahmet Kutluhan, Denizli Vergi Dairesi Başkanı Halil Tekin, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda iş insanı katıldı.

Toplantının açılışında Denizli Platformu adına konuşan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, “Denizli ekonomisi, tüm sektörlerin aktif ve geliştiği bir yapıdır. İhracata dayalı tekstil ve ham maddeleri, hazır giyim ve konfeksiyon, demir ve çelik, maden ve mermer, makina ve gıda ile cam sanayi, en önemli gelir kaynaklarımızdır. Aynı zamanda ülkemizde ziyaretçi sayısıyla ilk 5’te yer alan turizm sektörü, ülkenin gıda bazlı bazı ihtiyaçlarının neredeyse tamamını karşılayan tarım ve hayvancılık sektörü ve önemli bir iş hacmine ulaşan ticaretimizle, Türkiye’nin önde gelen üretken şehirlerindeniz. Yıllık 4 milyar 200 milyon dolar civarındaki ihracatımızın üçte birini, tekstil ve hammaddeleri ile hazır giyim ve konfeksiyon oluşturmaktadır. Ülkemizin, dokuzuncu ihracatçı şehriyiz. 180 ülkeye ihracat yapmaktayız” dedi.

  

TEKSTİL SEKTÖRÜ İLE İHRACATÇIYA DESTEK OLUNMASINI İSTEDİ

Başta tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü olmak üzere ihracatçıların uluslararası pazardaki rakipleriyle rekabet edebilmesi için bazı beklentileri olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“İşimizi, sektörlerimizi ve firmalarımızı büyütmek için yurt dışındaki uluslararası fuarlara giderek ikili iş görüşmeleri yapıyoruz. Ancak ihracatta lokomotifimiz olan tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon gibi sektörlerimiz, bir süredir fiyat tutturma noktasında büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. Rakiplerimizle yüzde 40-45’e ulaşan fiyat farkları ortaya çıkmıştır. Bu bağlamdaki sıkıntılarımızın daha büyük kayıplara yol açmaması için, geçici de olsa sektör bazlı desteklerin hızla devreye sokulmasını arzu etmekteyiz. Döviz kurundaki artış, TÜİK’in açıkladığı yıllık Üretici Fiyat Endeksi’ndeki artışın altında kalmamalıdır. 2003-2013 yılları arasındaki dönemde, kurdaki yıllık artış %3,5 iken ÜFE’deki artış %6,5 idi. Bu durum, iş dünyasında bir şekilde telafi edilebiliyordu. Ancak şimdi makas çok açıldı. 2022’de ÜFE’deki artış %98, ücretteki artış %94 olurken, dolardaki artış ise %35’te kaldı. 2023’te ÜFE’deki artış %81, ücretteki artış %107 olurken dolardaki artış ise %60’a kadar çıkabildi. Bu durum, ihracatçımızın uluslararası pazarlardaki rekabet avantajını elinden alıyor. Finansman maliyetinin yüksekliği ile kredilere erişilmesinde de sorunlar yaşanmaktadır. Tüketici finansmanının sınırlandırılmasını bu süreçte anlayabiliyoruz ancak üretici finansmanındaki %2’lik büyüme sınırı, sanayicimizi zora sokuyor. Bunun yanı sıra gıda sanayinde kullanılan doğal gaz tüketimi yıllık 300 bin metreküpün üstüne çıktığında fiyatı ikiye katlanıyor. Bu uygulamanın da yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz.”

DENİZLİ’NİN MERKEZİ YÖNETİMDEN ÖNCELİKLİ BEKLENTİLERİNİ AKTARDI

İlin ve sektörlerin gelişmesi için önemli gördükleri bazı yatırımların önünün açılması gerektiğinin de anlatan Erdoğan, “Az önce sizlere dile getirdiklerimizin ötesinde kamu arazilerinin tahsisinde üretim, istihdam, ihracat amaçlı yatırımlara yönelik taleplere öncelik verilmesini öneriyoruz. Orman vasfını yitirmiş araziler sanayi alanı olarak değerlendirilebilir, üretime kazandırılabilir. Biz de bu ve benzeri uygulamalar sayesinde ortaya çıkacak alanlarda sektörlerimizin kümelenmesini kolaylaştıracak yeni küçük, karma ya da ihtisas sanayi siteleri kurmak istiyoruz.

Uzun yıllardır beklediğimiz konulardan biri olan demiryolumuzun da artık gündemimizden düşmesini istiyoruz. Denizli olarak öncelikle yük taşımacılığında kullandığımız demir yolumuzun modernize edilerek iyileştirilmesini, daha ekonomik bir hale getirilmesini, bizi İzmir’deki limanlara bağlayacak şekilde eksikliklerinin giderilmesini, son istasyonun limanlarla arasındaki bağlantı yollarının bir an önce yapılmasını, sinyalizasyon sisteminin kurulmasını ve çift hatta dönüştürülmesini bekliyoruz. Bununla ilgili fizibilite çalışmasını, Ulaştırma Bakanlığımızın ve Devlet Demiryollarımızın üst düzey yetkilileriyle yaptık. Şehrimize davet ettik ve toplantılar düzenledik. Tespit ettiğimiz ihtiyaçlarla önerilerimizi de Ulaştırma Bakanımıza hem sözlü hem de yazılı arz ettik. Bu konuda finansman desteği vermeniz halinde hızla faaliyete geçileceğini ve bu beklentimizin de karşılanacağını düşünüyoruz.”

“ENFLASYON VE FAİZLE MÜCADELEDE DEVLETİNİN YANINDADIR"

Enflasyonist baskıyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmaları yakından takip ettiklerini ve destelediklerini vurgulayan Erdoğan, “Sayın Bakanım, enflasyonla mücadelenizi destekliyoruz ve yanınızdayız. Ülkemiz ekonomisinin içinden geçmekte olduğu bu dönemde üstlenmiş olduğunuz görevde, başarılı olacağınızdan eminiz. Hem sizin şahsi birikiminiz hem de ülkemiz ekonomisinin temellerinin sağlamlığı, bize bu güveni veriyor. Ülkemizin içinde bulunduğu durumda her kesime fedakârlık düştüğünün de farkındayız. Ancak yüksek enflasyonla ve faizle mücadele kapsamındaki girişimler, üretimi ve ihracatı teşvik edecek mahiyetten ayrılmamalıdır. Üreterek ve tüketerek bu mücadeleyi sürdürecek şartları oluşturmalı, toplumun tüm kesimleriyle sahiplenmeli ve korumalıyız. Özetle her koşulda çarkların dönmesini sağlamalıyız. Denizlimiz, sektörlerimiz, işletmelerimiz de bu konuda üzerine düşeni daha çok çalışarak yapacaklardır” dedi.

ŞİMŞEK, EKONOMİYİ ANLATTI, SORULARI YANITLADI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, basına kapalı olarak gerçekleştirlen toplantıda, grafik ve tabloların da yer aldığı detaylı bir sunumda bulundu, dünya ve ülke ekonomisinde gelinen son nokta ile geleceğe dair ön görülerini paylaştı. Salondakilerin dikkatle dinlediği sunumun ardından toplantının soru cevap kısmına geçildi. Bakan Şimşek, Denizli iş aleminin sektörleri ve kamu kaynaklarıyla ilgili sorularını tek tek ayrıntılı bir şekilde yanıtladı.