23.04.2019, Salı
8 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DTO
  4. /
  5. A.TR dolaşım belgelerinde e-işlem dönemi

A.TR dolaşım belgelerinde e-işlem dönemi

Haber Merkezi - 21 Haziran 2018 Perşembe - 14:22 A.TR dolaşım belgelerinde e-işlem dönemi

Türkiye veya Avrupa Birliği’nde serbest dolaşımda bulunan eşyanın Gümrük Birliği çerçevesinde tercihli rejimden yararlanabilmesini sağlamak üzere verilen A.TR dolaşım belgeleri, elektronik ortamda hazırlanmaya başlandı. Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, belgelerin DTO tarafından da düzenlendiğini ve böylelikle A.TR dolaşım belgelerinindaha kısa sürede alınabileceğini açıkladı.

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, elektronik ortamda verilen hizmetlere A.TR dolaşım belgelerinin de eklendiğini müjdeledi. Belgelerin düzenlenmesine yönelik başvurunun yapılması, düzenlenmesi, kontrol edilmesi ve onaylanmasını sağlamak üzere Denizli Ticaret Odası’nın yetkili kurum olduğunu söyleyen Erdoğan, “TOBB’a bağlı odamız, A.TR belgelerini yeni kurulan elektronik sistem üzerinden onaylamaya başladı. Bu sayede,ihracatçılarımızdaha az zaman harcayıp, işlemlerini daha hızlı yürütebilecek” dedi.

ONAY ALMAK TEK TIKLA BİR İŞLEME İNDİ

Belgelerin verilmesinde daha önce bürokratik işlemlerin bulunduğunu, artık bunların sona erdiğini belirten DTO Başkanı Erdoğan, “Daha önceki sistemde, ihracatçılarımız dolaşım belgelerinin düzenlenmesi için kâğıtüzerinde işlemlerini tamamlayarak bize başvuruyor ve kontrollerini yapıyorduk. Uygun bulunması halinde de belgelerini onaylanarak ihracatçımıza veriyorduk. İhracatçımız, aynı zamanda bu belgenin diğer ülkede de geçerli olabilmesi için ihracat işlemini gerçekleştireceği gümrük idaresine gidiyor ve belgesine vize alıyordu.Elektronik sistemin hayata geçmesiyle,firmalarımız artık belgelerini elektronik imzalı olarak https://medos.tobb.org.tr/ adresinde hazırlayıp, onay için daha kısa bir sürede bize gönderebiliyor. Kısa zamanda odamızca onaylanan belgeler, yine elektronik ortamda firmalarımıza iletiliyor. Böylece bir ‘tık’ ile işlemleri tamamlanmış oluyor. Belgede yer alan karekod ile de ürünün gittiği gümrük idaresinde belgenin gerçekliğine ilişkin araştırma elektronik ortamda yapılıyor” diye konuştu.

UYGULAMA, 2 TEMMUZDA BİR ADIM DAHA GELİŞTİRİLECEK

Erdoğan, öte yandan, Özel Menşe Şahadetnamesi (FORM A), Menşe İspat ve onaylanmış ihracatçılar tarafından kullanılan basitleştirilmiş usuldeki A.TR dolaşım belgelerinin ise,2 Temmuz 2018’den itibaren elektronik ortamda verileceğini belirtti.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), A.TR dolaşım belgelerinin basım ve dağıtımının gerçekleştirilmesinde, yetkilendirilen kuruluşlar.