17.04.2021, Cumartesi
17 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. HASTANELER-SAĞLIK MERKEZLERİ
  6. /
  7. Kale Devlet Hastanesi tükettiği enerjinin 2,5...

Kale Devlet Hastanesi tükettiği enerjinin 2,5 katını üretti

Haber Merkezi - 8 Ekim 2018 Pazartesi - 13:20 Kale Devlet Hastanesi tükettiği enerjinin 2,5 katını üretti

Kale Devlet Hastanesi, geçen yıl kurulan güneş enerjisi santraliyle kurumun tükettiği elektriğin 2,5 katını üreterek tüm kamu kurumlarına örnek oldu.

A- A+

Kale Devlet Hastanesi’nde 2 Ekim 2017’de devreye alınan 155 kWp kapasitesindeki güneş enerjisi santrali, bir yılda 210 bin kWh elektrik üretti. Buna karşılık aynı dönemde Kale Devlet Hastanesi sadece 88 bin kWh elektrik tüketti. Üretilen elektrik ile yaklaşık 120 bin lira gelir elde edildi.

Enerji verimliliği, tasarruf ve çevre duyarlılığı konularında örnek olan proje ile hastanenin 1 yılda yaklaşık 100 ton daha az karbon salınımı yaptığı, bu sayede 300 ağacın kurtarıldığı hesaplandı. Proje kapsamında ayrıca yapılan enerji tasarrufu çalışmaları ile de elektrik tüketimi önceki yıllara göre yüzde 20 oranında düşürüldü.

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, “Enerjini Boşa Harcama Sahip Çık” sloganıyla başlattıkları enerji verimliliği çalışmaları sonucunda kamu hastanelerinde ciddi bir tasarruf sağladıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Müdürlüğümüze bağlı hastanelerin tamamında enerji verimliliği ve tasarrufu çalışmaları uzun yıllardır özveri ile yapılmaktadır. Tükettiği elektriğin tamamından fazlasını güneşten üreten, bu özelliği ile Türkiye’de sayılı kamu binaları arasına giren Kale Devlet Hastanemizle herkese örnek olduğumuzu düşünüyorum. Tüm hastanelerimizde enerji verimliliği ve çevre duyarlılığını ön planda tutarak hizmet veriyoruz, enerji tüketimlerini sürekli takip ediyoruz, iyileştirmeler yaparak hastanelerimize destek oluyoruz. Uzun soluklu ve zahmetli bir süreçten sonra ise bu sonuçları aldığımızda mutlu oluyoruz. Örneğin; Acıpayam Devlet Hastanemizde de halen enerji verimliliği çalışmaları yürütüyoruz. 10 aylık süreç sonunda elektrik tüketimini belli oranlarda düşürmeyi amaçlayan çalışmalarımız ile Acıpayam’da da yaklaşık 120.000 TL tasarruf sağladık. Son 5 yılda tüm kamu hastanelerimizde yapılan enerji verimliliği çalışmalarımız değerlendirildiğinde ise yaklaşık 6,5 Milyon TL kaynak tasarrufu sağlayarak çevre duyarlılığımızı en iyi şekilde gösterdik. Bu konuda özveri ile çalışan hastane ve Müdürlük çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum.”