04.10.2022, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. HASTANELER-SAĞLIK MERKEZLERİ
  6. /
  7. PAÜ’de asistan hekimler iş bırakma eylemi...

PAÜ’de asistan hekimler iş bırakma eylemi yaptı

Haber Merkezi - 16 Eylül 2022 Cuma - 13:43 PAÜ’de asistan hekimler iş bırakma eylemi yaptı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesinde görev yapan asistan hekimler, çalışma koşullarının ve ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle iş bırakma eylemi yaptı.

A- A+

PAÜ Hastanesinde görevli asistan hekimler, dün olduğu gibi, bugün de işbaşı yapmadı. Üniversite hastanesinde çalışıyor olmanın cezalandırmaya dönüştüğünü savunan asistan hekimler, taban ödeme ve teşvik sisteminden yararlanamadıklarını dile getirdi.

“DİĞER HASTANELERDEKİ ASİSTANLARIN YARI ÜCRETİ VERİLİYOR”

PAÜ Hastanesi önünde toplanan asistanlar adına açıklamada bulunan Osman Gazi Sağlam, içindeki bulundukları durumu “Kimsenin mağdur olmasını istemeyiz. Ancak yıllardır asistan hekimlerin hakkı sömürüldü. Bizler 36 saat gece gündüz hastanede çalıştık. Benim kızım bir yaşına kadar beni tanımadı. Diğer hastanelerdeki asistan arkadaşlarımızın yarı ücretine çalışmayacağız. İnsani şartlar dışında çalışmak istemiyoruz” sözleriyle aktardı.

Haberin DevamıReklam

Görevleri sırasında yoğun bakımlarda 36 saat boyunca ayakta durduklarını anlatan Sağlam, “Bakanlık bir çalışma yaptı ama yeterli değil. Biz haklarımızı tam olarak alamadığımız bir sistemin içinde çalışmak durumundayız. Vatandaşların arkamızda durmasını istiyoruz. Buraya kolay gelmedik. Arkadaşlarımız şehir şehir dolaşırken bizler kütüphanelerde ders çalışıyorduk. İstanbul’da bir güvenlikçi görevi başında şehit edildi. Hak aramak şiddet boyutuna ulaştığında bu artık hak aramaktan çıkar. Bunun bir cehalet olduğunu tüm toplum olarak öğrenmek zorundayız. Yoksa hasta bakacak hekim bulamayacaksınız. Bizler asistem hekimler olarak son uyarıyı yapıyoruz” dedi.