24.01.2022, Pazartesi
-7 °C / 2 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. HASTANELER-SAĞLIK MERKEZLERİ
  6. /
  7. Sırtında keseyle doğan bebek, tıbbi operasyonla...

Sırtında keseyle doğan bebek, tıbbi operasyonla sağlığına kavuştu

Haber Merkezi - 11 Aralık 2021 Cumartesi - 11:54 Sırtında keseyle doğan bebek, tıbbi operasyonla sağlığına kavuştu

Denizli Özel Egekent Hastanesinde gerçekleştirilen tıbbi operasyonla, omurgasının gelişmemesi sonucu belinde kese yarası ile doğan bebek sağlığına kavuşturuldu.

A- A+

Bahadır ve Güzel Gürses çiftinin Manisa’da dünyaya gelen ilk bebekleri Masal’da omurilik açıklığı belirlendi. Tedavisi için Özel Egekent Hastanesine sevk edilen bebek, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç Dr Ergün Karavelioğlu tarafından ameliyata alındı. Ameliyatla belindeki açık sinir kılıfları kapatılıp, yarası tedavi edilen Masal bebek, sağlığına kavuştu.

“ERKEN CERRAHİ İLE MÜDAHALE ETTİK”

Ameliyatı gerçekleştiren Doç Dr Ergün Karavelioğlu, bebeğin sağlık sorununun acil müdahaleyi gerektirdiğini söyleyerek, “Anne rahmindeyken talihsiz şekilde omurgasının gelişmemesi sonucu belinde kese yarası ile doğan bebeği hemen ameliyata aldık ve belindeki açık olan sinir kılıflarını kapatıp, yarasını tedavi ettik. Erken müdahale edilmeseydi enfeksiyon gelişebilirdi ve bebeği kaybedebilirdik. Hastanemiz yenidoğan yoğun bakımdaki ve ameliyathanedeki üst düzey imkanlarımız dahilinde deneyimli ellerde erken cerrahi ile bebeğimizi hayata bağladık” dedi.

Bebeğin yeni doğan yoğun bakım ünitesinde tedavisini ve takibini yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr Yavuz Selim Güler ise, “Bu tür vakalara erken müdahale şart. Bebeği, ilk geldiği andan itibaren stabilize ederek yeni doğan yoğun bakımda gözlem altına aldık. Ameliyat süresince herhangi bir komplikasyon gelişmedi ve ameliyat sonrası bize tesliminde, bir müddet solunum cihazında takip ettik. Kısa zamanda solunum cihazından çıkan bebeğin solunumu ve genel durumu iyi olduğu için bir müddet antibiyotik tedavisi uyguladıktan sonra aileye teslim ettik” diye konuştu.

Bebeklerinin sağlığına kavuşması ile büyük mutluluk yaşayan Bahadır ve Güzel Gürses çifti de “İlk bebeğimiz olduğu için heyecanla beklerken, böyle bir rahatsızlığı olduğunu öğrendik ve çok üzüldük. Tedavi için yol aradık ve Ergün bey ile karşılaştık. Bebeğimiz doğar doğmaz müdahale etti ve şu an sağlıklı bir şekilde kucağımıza aldık. Bu mutluluğu tatmamda kendisine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.