07.07.2022, Perşembe
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. AKP
  6. /
  7. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan...

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan görevden alındı

Haber Merkezi - 19 Mayıs 2022 Perşembe - 19:25 AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan görevden alındı

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan’a Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ilgili sözleri pahalıya mal oldu. İstifa etmeyen Özkan görevden alınarak, yerine yeni atama yapıldı.

A- A+

• AK Parti’de Cahit Özkan krizi

• AK Parti’de Özkan’ın istifası istendi iddiası

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, Cahit Özkan’la ilgili görevden alma kararı AKP MYK toplantısında kararlaştırıldı. Toplantı bitiminde de görev değişikliği tebliğ edildi.

Cahit Özkan’a grup başkanvekilliği görevinden görevinden alındığı Grup Başkanı İsmet Yılmaz tarafından tebliğ edildi. Yılmaz, Özkan’dan boşalan koltuğa Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un geldiğini yine telefonla arayarak bildirdi.

Tunç, görevlendirmeyle ilgili “Şu anda bir cenaze namazındayım, Grup Başkanımız İsmet bey arayarak tebliğ etti. Hayırlı olsun” demekle yetindi.

NE OLMUŞTU?

Armağan Çağlayan’ın YouTube kanalındaki “Zor Ama Yine De Sor “programına katılan Cahit Özkan, BAE ile ilgili son dönemdeki gelişmelere değinerek, şunları söylemişti:

Haberin DevamıReklam

“15 Temmuz’un mademki finansörü, mademki Türkiye’ye kast eden FETÖ terör örgütü ve Türkiye düşmanlarının finansörü, Birleşik Arap Emirlikleri. Esas sormamız gereken soru şu: Biz buna inanıyoruz, siz inanıyor musunuz? Biz de inanıyoruz. O zaman siz niye Birleşik Arap Emirlikleri ile beraber ilişki kurmamızı istediniz? Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi bize ‘Niye Birleşik Arap Emirlikleri’ni dışlıyorsunuz?’ dedi. Sanki Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın tek uluslararası süjesi ve onlarla ilişki kurmadık diye Türkiye uluslararası toplumda yalnızlaştığı ifadelerini kullandılar.

Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti.”

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK YANIT VERMİŞTİ

Özkan’ın BAE ile ilgili sözlerine yanıt AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Çelik, sosyal medya hesabından ”Grup Başkanvekilimiz Sn Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilişkileri Cumhurbaşkanımız Sn @RTErdogan ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın ortak iradesiyle karşılıklı güven ve saygıya dayalı olarak ilerlemektedir” paylaşımını yapmıştı.

Bu arada Özkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile fotoğraflar paylaşmıştı.