08.10.2022, Cumartesi
13 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. AKP
  6. /
  7. AK Parti’de Cahit Özkan krizi

AK Parti’de Cahit Özkan krizi

Haber Merkezi - 15 Mayıs 2022 Pazar - 11:51 AK Parti’de Cahit Özkan krizi

AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan’ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) sözleri partisinde kriz çıkardı. Parti sözcüsü Ömer Çelik, Özkan’a “Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır” yanıtını verdi.

A- A+

Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri ilişkileriyle ilgili önce AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan konuştu. Armağan Çağlayan’ın YouTube kanalındaki “Zor Ama Yine De Sor “programına katılan Özkan, BAE ile ilgili son dönemdeki gelişmelere değinerek, şunları söyledi:

“15 Temmuz’un mademki finansörü, mademki Türkiye’ye kast eden FETÖ terör örgütü ve Türkiye düşmanlarının finansörü, Birleşik Arap Emirlikleri. Esas sormamız gereken soru şu: Biz buna inanıyoruz, siz inanıyor musunuz? Biz de inanıyoruz. O zaman siz niye Birleşik Arap Emirlikleri ile beraber ilişki kurmamızı istediniz? Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi bize ‘Niye Birleşik Arap Emirlikleri’ni dışlıyorsunuz?’ dedi. Sanki Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın tek uluslararası süjesi ve onlarla ilişki kurmadık diye Türkiye uluslararası toplumda yalnızlaştığı ifadelerini kullandılar.

Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti.”

ÖZKAN’A YANIT ÇELİK’TEN GELDİ

Haberin DevamıReklam

Özkan’ın BAE ile ilgili sözlerine yanıt AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Çelik, sosyal medya hesabından ”Grup Başkanvekilimiz Sn Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilişkileri Cumhurbaşkanımız Sn @RTErdogan ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın ortak iradesiyle karşılıklı güven ve saygıya dayalı olarak ilerlemektedir” paylaşımını yaptı.

ÖZKAN, SEÇİM TAHMİNİNDE UÇTU

Programda 2023 seçimleri ile ilgili soruyu da yanıtlayan Özkan, “Biz diyoruz ki, inşallah 2023 seçimlerinde tarihi bir rekorla ipi göğüsleyeceğiz. Yüzde 75’in üzerine çıkacağız. Zaten elbette amacınız seçimleri kazanmaksa hedefiniz yıldızlar olmalı. ‘Yüzde 75 dedi, bu hangi kafada’ diye soruyorlar. Biz de diyoruz ki, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 53 oy oranını görmüş bir Cumhur İttifakı olarak yüzde 75’i hedeflemede daha doğal ne var? Birileri yüzde 23 oy alarak yüzde 50 artı 1 almayı hedefliyor. Kimse yüzde 23’den yüzde 50’ye nasıl gidiyorsun diye sormuyor. Yüzde 53 oy alan ittifakın yüzde 75 oy alma hedefine hayalperestlik olarak bakıyor” diye konuştu.