Al sana fırsat! – D20Haber
05.10.2023, Perşembe
16 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAZARLAR
  4. /
  5. Sedat KURT
  6. /
  7. Al sana fırsat!

Al sana fırsat!

A- A+

Mayıs 2020’de gündeme geldiğinde TAVASlı olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan kamuoyu önünde açık açık karşı olduğunu söylemişti.

Tavas Belediye Başkanı AK Partili Hüseyin İnamlık, “Termik santrale KESİNLİKLE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ. Bölge bunu kaldıramaz, böyle bir şey mümkün değil” demişti.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Denizlili Vekil Cahit Özkan, yine aynı günlerde bakanlıklarda mekik dokuyarak bir yanlıştan dönüldüğünü ve nihayet bu yanlışa dur denildiğini, düzenlediği basın toplantısıyla duyurmuştu.

Peki ya Denizli’nin Türk siyasetinde önemli karakterlerinden ve o konu ilk gündeme geldiğinde Ekonomi Bakanlığı koltuğunda oturan TAVASLI Nihat Zeybekci ne yapmıştı?

Denizlili AK Partililerin konu ile ilgili açıklamalarında özel olarak teşekkür etmelerinden anlıyoruz ki o da o yanlıştan dönülmesi için çaba sarf etmişti.

Kamuoyu baskısıyla Avdan Termik Santrali kararı iptal edildi. Termik santralden kurtulduk çok şükür!..

O dönem kurulan Avdan Platformu ve bölge insanının gayreti bir lokomotif görevi görmüştü termik santralin iptali sürecinde.

(Yeri gelmişken yad etmek isterim. Avdan Termik Santrali ÇED Raporunu günlerini verip okuyan Cüneyt Zeytinci öncülük ediyordu Avdan Platformu’na)

Sadece Tavas’ın, Kale’nin değil aslında yüzlerce kilometrekarelik alanın da uzun vadede felaketi olacak termik santral projesi Denizlili AK Partililer tarafından durdurulsa da Avdan kömür ocağı için ruhsat alan özel şirketin bir süre önce önü açıldı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan her ne hikmetse ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI aldı.

Maliye, kömür ocakları arazisi içinde bulunan 530 civarındaki tapu sahibinden 3,7 milyon metrekarelik alanı kamulaştırmak için ACELE iş başına geçti.

3,7 milyon metrekare diyorum!...
Nolur hayal etmeye çalışın…

Üzerinde zeytinliklerin, tarım arazilerinin,
hatta endemik bitki türlerin olduğu,
önemli bir kısmı bakir ve hatta ormanlık alanların bulunduğu,
altında yer altı su kaynaklarının damarları olan
3 milyon 700 bin metre kare!...

Futbol sahasına vursan hesabı,
620 futbol sahası büyüklüğünde bir alan düşünün!..

Binlerce köylünün yani mahallelinin yerinden yurdundan edileceği, binlerce ağacın kesileceği -ki çoğu asırlık zeytinler- doğanın, tarım arazilerinin içine edileceği bir açık kömür ocağı işletmesi, hayata geçirildiğinde sadece Tavas ve Kale bölgesi değil pek çoğumuz kömür tozu soluyor olacağız.

Şehirler, antik kentler, turizm alanları, tarlalar, su kaynakları siyaha bürünecek!... Avdan bölgenin ikinci Yatağan’ı olacak!..

Geçen gün gördüm, Zeybekci bir yerel gazeteye arka çıkmak adına bomba röportaj vermek istemiş.
Patlatmış gündemlik sözü; “CHP İktidarda olsaydı ve Denizlili bakan olsaydı, Denizli’yi temsil etme bakamından oy verirdim.”

Okuduğum an geldi aslında aklıma bu yazıyı yazmak!
Madem ki kendileri için rozet önemli değil, zatıalileri kartvizitlerin adamı değil, siyaset onun için memlekete hizmet aracı;

O zaman CHP’nin iktidara gelmesini beklemesinler sayın bakan!..

Kendisi gibi TAVASlı olan Osman Zolan’ın da Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık’ın da bu teklifime hayır diyeceğini sanmıyorum!...

Avdan’ın, Tavas’ın dolayısıyla Denizli’nin kalbine saplanmış bu kara bıçağı çekip çıkartsınlar da biz de anlayalım ki Bakanımız ve AK Partililer, gerçekten Denizli için yeri geldiğinde siyasi ikballerini bile ellerinin tersiyle bir tarafa itiyorlar!..

Ya da siyasi ikballeri için kendi memleketlerinin felaketlerine seyirci kalıyorlar!..

Bakın bu şakaya gelmez, gerçek, elle tutulur, gözle görülür bir çevresel felaketin izin belgesidir Denizli için!..

3,7 milyon metrekare araziye çatır çatır kamulaştırma parası ödemeyi göze alan kömür ocağı ruhsatının sahibinin memleketin enerji açığı aşkına yiğitlik yapmadığı ortada!..

Bir iş adamı zengin olacak diye kıymayın o canım Tavas’a!..
Yazıktır!..
-hatta belki bu daha etkili olur-
GÜNAHTIR!..

Yazarın Diğer Yazıları
Türk adaleti
27 Nisan 2022 Çarşamba
11. Tümen ve 9 yıl!..
18 Mart 2022 Cuma
Hiç mi gün yüzü görmedik?
9 Mart 2022 Çarşamba
Kılıçdaroğlu’na mektup
23 Şubat 2022 Çarşamba
Gülümse
16 Şubat 2022 Çarşamba
Erdoğan’ı kurtarmak!
9 Şubat 2022 Çarşamba
Tehdit, hakaret, küfür!
26 Ocak 2022 Çarşamba
Çekilin tarih yazcam!..
29 Aralık 2021 Çarşamba