28.02.2021, Pazar
7 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu

Denizli Basket, Denizli’ye gol…

A- A+

Denizli'nin spor gündemini, hele hele basketbol ile ilgili kentin takımını takip edenler için oldukça ilginç bir hafta yaşandı.

Merkezefendi Belediyesi sponsorluğu ve desteği sebebi ile pek çoklarının ''Merkezefendi Basket'' olarak da bildiği basketbol takımı, futbolda TFF 1. Lig’e karşılık gelen Türkiye Basketbol Ligi’nde (TBL) oynuyordu. Pandemi sürecine gelene kadar oldukça başarılı bir sezon geçiren takım, ligler durdurulduğunda ise 3. sırada yer almaktaydı.

2006-2013 yılları arasında çeşitli isimlerle mücadele eden takım, 2013-2016 yılları arasında şampiyonluk mücadelesi vermiş, ancak 2016 yılında maddi yetersizlikler sebebi ile kapanmıştı.

2018-2019 sezonunda Merkezefendi Belediyesi, Denizli Basket adıyla tekrar açılarak TB2L’de mücadele vermiş, 1 mağlubiyetle tamamladığı sezonda şampiyon olup, 2019-2020 sezonunda yeniden TBL'de mücadeleye başlamıştı. 2019 yılına kadar AKP yönetimindeki belediyenin desteklediği takım, Mart 2019 seçimlerinden sonra göreve gelen CHP yönetimi tarafından desteklenmeye devam etmişti.

Denizli Basket, maçlarını üniversite kampüsü içerisindeki 5000 kişilik salondan oynamakta ve neredeyse her maç dolu tribünler önüne çıkmaktaydı. Geçtiğimiz sezonlarda NBA de oynamış, Avrupada kupa kaldırmış pek çok oyuncuyu kadrosuna katan Merkezefendi Denizli Basket, Denizli'nin basketbol heyecanını zirvede tutmayı da başarıyordu.

Peki geçen hafta neler yaşandı? Hafta ortasında alınan ING Basketbol Süper Ligi’ne katılabilme haberi büyük bir heyacan ve sevinç yarattı. Bandırma Basketbol İhtisas Kulübü’nün liginden çekilme kararı sonrası Merkezefendi Denizli Basket, federasyona başvurarak süper lige katılma talebini iletmişti.

Haber ilk duyulduğunda duruma kesin gözü ile bakılmış, önümüzdeki yıl Fenerbahçe, Efes gibi Eurolig ayarında takımların kentimize gelme ihtimali büyük heyecan yaratmıştı. Ancak, cuma günü akşam üzeri kulübün bazı şartları karşılayamaması üzerine ING Süper Ligi'ne katılmayacağı açıklandı.

Peki yerine getirilmeyen, getirilemeyen bu şartlar ne olabilirdi? Bu kadar önemli bir eşikten geri dönülme sebepleri neydi, kimin sorumluluğu vardı? Ardından yapılan bir dizi açıklama ve yorumlardan şunu anlıyoruz. Merkezefendi Denizli Basket Kulubü’nün şu anda hiçbir yere borcu bulunmamakta. Salon ve tesis anlamında da yeterli. Bu anlamda gerekli olan kriterler karşılanmaktaydı. Ancak son anda ortaya çıkan 3.000.000 TL (üç milyon Türk Lirası) teminat mektubu konusu başvurunun red edilmesine gerekçe gösterildi. Tabi bu noktada söz konusu rakamın kulüp açısından karşılanması imkansız bir rakam olmadığı, hatta kulüp yöneticilerinin şahsi kefaletleri ile bile karşılanabileceği düşünülebilir.

Ancak belli ki bu noktada bir gecikme veya geciktirilme söz konusu. Başvurunun kamu bankalarına yapıldığı, son anda özel bir banka ile temasa geçildiği, fakat cuma akşamına kadar sürecin tamamlanamadığı açıklandı. Kulüp Başkanı’nın, Federasyon Başkanı ile telefonda görüştüğü, 24 Ağustos Pazartesi günü kura çekimine katılınacağı, teminat mektubunun birkaç gün sonra teslim edilebileceğini söylemesi açıklamalara yansıyan başlıklar.

Neticede koskoca Federasyon Başkanı sözlü teminat veriyor. Kaldı ki benzer durumların Türkiye'de başka pek çok kulüpte yaşandığı, teminat mektubunun teslim edilme süresinin sorun olmadığı, hatta Denizli Basket için istenen teminat mektubu ile ilgili bir son tarih veya süre belirtilmediği gibi pek çok farklı detay söz konusu. Bu arada çok da inanmak istemediğim ama kentte konu ile ilgili pek çok kesimin dillendirdiği ''CHP'li bir belediye tarafından desteklenen bir takımın süper lige çıkarılmasını engellemek'' olarak telaffuz edilen konu oldukça can sıkıcı.

Çünkü ister A partisi ister B partisi olsun, kenti temsil eden bir basketbol değeri söz konusu. Süper lig gerek çeşitli sponsorluklar gerekse ligin marka değeri açısından Denizli'ye çok şey katacaktır. Kentin tüm siyasi lobisi bu konu için birlik olup çaba harcamalıdır. Neticede Denizli lobisinin belli konularda etkisiz kaldığı yönünde bir inanç var.

Sonuç olarak Denizli'nin basketbol sevdalıları gelişmelerden çok rahatsız. Kentin hakkı olan bir durumun çeşitli perde arkası konular ile engellendiği yönünde düşünceleri var. Federasyonun basketbola bu kadar sahip çıkan bir Anadolu kentinin takımını, teminat mektubu gibi detaylara takılmadan ve hatta kulüp istemese bile çekip süper lige taşıması gerekmektedir. Umalım ki Tahkim Kurulu, Denizli Basketin itirazlarını dikkate alır, Denizli'nin basketbol sevdasına ket vurmaz.

Yazarın Diğer Yazıları
Pragmatizm ve reformlar
24 Kasım 2020 Salı
Trumpizm
13 Kasım 2020 Cuma
Kentin müzesi
15 Ekim 2020 Perşembe
Mış gibi…
14 Eylül 2020 Pazartesi
30 Ağustos ve çıkamayan gazlar
30 Ağustos 2020 Pazar
Sn. Rektör
13 Ağustos 2020 Perşembe
15 Temmuz ve Sonrası
21 Temmuz 2020 Salı