31.10.2020, Cumartesi
13 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu

Sancar: Zolan’a teşekkür edenler mağduriyetin sorumlusu olur

Haber Merkezi - 14 Ağustos 2017 Pazartesi - 15:59 Sancar: Zolan’a teşekkür edenler mağduriyetin sorumlusu olur

CHP Denizli İl Başkanı Teoman Sancar, Üçgen Çarşısı ile ilgili görüşmenin ardından açık aklan telefonda söylediklerinin arkasında olduğunu söyledi. Ardından da kendisini eleştiren,Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile Bağımsız Meclis Üyesi Bekir Çapar’a teşekkür eden Üçgen Çarşısı’nın 2 yöneticisine “Bundan sonra yaşanacak mağduriyetlerin sorumlusu siz olursunuz” diye seslendi.

A- A+

Yıkımı gündemde olan Üçgen Çarşısı, polemiklere de konu oldu. Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Üyesi Bekir Çapar, geçen hafta Cuma günü yapılan meclis toplantısında yıkılması gündemde olan Üçgen Çarşısı ile ilgili konuşma yaparak, burasıyla ilgili son durumu sormuş, Başkan Osman Zolan da çarşının yıkılıp arsa olarak değerlendirileceğini ve yıkımdan ücret alınmayacağını söylemişti. Bunun üzerine Üçgen Çarşısı Kat Malikleri Denetleme Kurulu Başkanı Bahri Yıldırım ve Kat Malikleri Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Güneş, ortak açıklamayla Zolan ve Çapar’a teşekkür etmişler, görüşmelerinin sonrasında açık kalan telefondan dinledikleri CHP İl Başkanı Teoman Sancar’ı da çapar tarafından verilecek önergeyi desteklememeleri sözleri nedeniyle eleştirmişlerdi.

“ZOLAN’LA ÇATIŞACAKSA BIRAKIN ÇATISIN”

Üçgen çarşısı yöneticilerinin eleştirdiği CHP İl Başkanı Teoman Sancar ise, bugün basın toplantısı düzenleyerek, Yıldırım ve Güneş’e yanıt verdi. CHP Büyükşehir Belediye Meclis Grubu toplantısı sırasında Bağımsız Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bekir Çapar’ın Şeniz Doğan’ı aradığını, ardından grup başkan vekili Mustafa Çallıca ile görüştüğünü anlatan Sancar, şöyle devam etti:

“Benimle görüşmek isteyerek, CHP İl Başkanlığı olarak 1 Mart 2017 tarihinde bir basın toplantısı ile Üçgen Çarşısı esnaf ve maliklerinin mağduriyetini dile getirdiğimiz, Zolan’dan burada yapılmaya çalışılan işlemin ne olduğunu sorduğumuz konunun tekrarını içeren bir önerge vereceğini ve meclis grubumuzla Bahri Yıldırım ve Ömer Güneş’in görüşmek istediğini beyan etmiştir. Bu görüşme sonrasında ahlak ve adap dışı bulduğumuz bir telefon dinleme olayını kamuoyuna yansıdığını duyduk. Olayın aslı belediye meclis grubumuzun geçen toplantıda incitici sözlerinden ötürü Sayın Çapar’a güvenmemeleri ve inanmamaları sonucu kendisinden gelecek bir önergeye imza atmaları konusunda çekincelerini dile getirmeleridir. Karşılığında ben de ‘Üçgen Çarşısı konusunda Bekir Çapar, Sayın Zolan’la çatışacaksa bırakın çatışsın. Bizim meclis üyemiz değildir, bizi bağlamaz. Ama Üçgen Çarşısı hem esnafımızı, hem bizleri, hem Denizli’mizi ilgilendirmektedir ve bizler de zaten aynı konuyu dile getirmiştik” diye konuştum.

Sayın Yıldırım ve Güneş, acaba açık kalan telefonda neyi duydunuz? Yaşlı dedelerimizden, ninelerimizden vekalet alıp Üçgen Çarşısı’nda gizli işler çevirdiğimizi mi yoksa FETÖ terör örgütü üyeliği zannıyla aranan bir işadamıyla 70-80 tane hisse topladığımızı mı? Yoksa yıkım raporunu veren heyetin şu an ki adli durumunu mu? Neyi duydunuz? Rantı mı tezgahı mı yoksa talanı mı? Bizim grup toplantılarımızda duyacağınız tek şey milletimizin ve memleketimizin hakkı ve hakkaniyetidir.”

ÇARŞI YÖNETİCİLERİNE SORULAR

Sancar, basın toplantısında Üçgen Çarşısı’nın iki yöneticileri Yıldırım ve Güneş’e “Siz, 3/4/2017’de Belediye Başkanlığına dilekçe vererek Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Üçgen Çarşısındaki iki yaşlı dede ve ninemizden vekalet alarak kentsel dönüşüme başvurduklarını, çürük ve yıkım kararı aldırdığını, bu kararı kabul etmediğini, belediyenin yaptığı işlemin hakkaniyet ve adalet ölçülerine uygun davranmadığını, her türlü şüphenin ortadan kalkması için yeniden müracaat etmek istediğinizi beyan etmediniz mi? Peki bunun karşılığında belediyeden size 12/4/2017 tarihli verilen cevapta bunun mümkün olamayacağı bildirilmedi mi? Siz, 5 kez ayrı tarihlerde talep etmenize rağmen imar durumu verilmemesine karşılık Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmadınız mı? Sizlere yıkım emri tebliği yapılıncaya kadar ekmek yediğiniz işyerinizin birileri tarafından başınıza yıkılacağından haberiniz var mıydı? Ardından İdare Mahkemeye dava açıp yıkımı durdurmaya çalışmadınız mı? Ne oldu da sizler için mücadele eden CHP İl Başkanı ve Belediye Meclis Grubuna saygısızca saldırıyorsunuz? Teşekkür ettiğiniz Sayın Zolan dava açtığınız günden bu yana Denizli Büyükşehir Belediyesi’nden hangi yazı ile kararını değiştirmiştir?” sorularını yöneltti.

SAÇ AYAĞI KURULMUŞ SUÇLAMASI

Zolan’ın yıkım ücreti alınmayacağı yönündeki sözlerinin gerçekten uzak olduğunu savunan Sancar, “Sevgili Yıldırım ve Güneş, bugün Belediye Başkanı sizi hangi vaatle etkilemiş bilemem ama gördüğüm kadarıyla kendi esnafınız kaderine bırakıp, Belediye Başkanı Sayın Zolan, bağımsız Meclis Üyesi ile saç ayağını kurmuşsunuz. Bu saatten sonra Üçgen Çarşısı’nda yaşanacak bir mağduriyetin bir sorumlusu da sizsiniz. Çünkü Sayın Zolan’ın mecliste verdiği beyanlar yerine getirilmesi mümkün olmayan vaatler, hukuk dışı beyanlardır. Zaten açıklamasında sanki Üçgen Çarşısı, Denizli Belediyesi’nin malı olmuş gibi konuşmaktadır. Denizli Belediyesi hiçbir şahsa ait özel gayrimenkullerin ne yıkım bedelini ödemeye ne de diğer harcamalarını yüklenmeye yetkili değildir. Açıkçası Bahri Yıldırım ve Ömer Güneş şu an neye ve kime hizmet ettiklerini bilmeden kendi çarşı esnaflarını kaderine terk etmenin teşekkürünü etmişlerdir” dedi.