Özgür Özel, CHP Genel Başkan adaylığını açıkladı – D20Haber
04.10.2023, Çarşamba
15 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Özgür Özel, CHP Genel Başkan adaylığını...

Özgür Özel, CHP Genel Başkan adaylığını açıkladı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Eylül 2023 Cuma - 14:44Güncelleme: 15 Eylül 2023 Cuma - 15:13
Özgür Özel, CHP Genel Başkan adaylığını açıkladı

CHP Grup Başkanı ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkanlığına adaylığını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

CHP’de genel başkanlık yarışı başladı. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerden hemen sonra dile getirilen değişim isteklerinde genel başkan adayı olarak ismi öne çıkan Özgür Özel, beklenen açıklamasını çok sayıda milletvekilinin katıldığı basın toplantısıyla açıkladı.

Özel, parti yönetimine “Toplumsal talep ve ihtiyaçların aksine, partimizin yönetimi yenilginin nedenlerini araştırıp yeni yol haritası çizmedi. Farklı bahaneler üretti, siyasi sorumluluk üstlenmedi. Parti içi iktidarı korumaya odaklandı. Güvenini yitiren seçmenimiz, siyaseti terk edecek kadar bir duygusal kopuşa sürüklendi. Parti yönetimi, bu kırılmayı görmezden gelmeyi tercih etti” eleştirisini yöneltti..

Parti yönetiminin kaybedilen seçimin nedenlerini araştırıp yeni bir yol haritası çizmediğini, parti içi iktidarını korumaya odaklanıldığını, durumu onarmaya yönelik adımlar atmak yerine bu kırılmanın görmezden gelindiğini söyleyen Özel’in basın toplantısında öne çıkanlar şöyle:

● Partimizin 39 milletvekilliğini başka partilere vermesi unutulmaz hasar bırakmıştır. Aynı şekilde partiler arası imzalanan protokollere dair bilgilendirme dahi yapılmadan süreç izlenmiştir. Sorumluluk üstlenmeyen yönetim tarzı kabul edilemez.

● 2. yüzyılın CHP’si, üye yapısı, örgütlenme biçimi, karar alma biçimi, parti içi demokrasi bakımından köklü değişimler ile yola devam etmelidir.

● Sosyal ve sosyal demokrat politikalarla sorunların çözümüne umut olunacak.

● Hak mücadeleleri dayanışma içinde olmalıdır.

● Gençler samimi ve net bir siyaseti bizlerden beklemektedir.

● Değişim; emekten, üretimden, çevreden, kadından, gençlerden oluşan yeni, cesaretli, özgüvenli siyasetle hayat bulacaktır.

● CHP’yi en iyi yönetilen kurumu haline getirmek, hesap verebilir, şeffaf yönetilen, canlı, kurumsal bir yapı hedeflenmektedir. Program ve tüzüğü yenilenmelidir. Yetki ve sorumlulukları aşan ve aşındıran yönetim anlayışı toptan terk edilmelidir. Kayıt dışı siyaseti asla kabul etmiyoruz.

● Bir daha ikinci parti olmak istemiyoruz diyen herkesle el ele, omuz omuza yürüyeceğiz.

● CHP’yi ayağa kaldırmaya hazırız.

● Parti içi iktidarı kazanmak için değil. CHP’yi, Atatürk’ün partisini iktidar yapmak için Cumhuriyet Halk Partisi adaylığımı ilan ediyorum.