16.05.2022, Pazartesi
15 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. CHP’den ihracını protesto için Ankara’ya yürürken...

CHP’den ihracını protesto için Ankara’ya yürürken rahatsızlandı, eylemine son verdi

Haber Merkezi - 16 Kasım 2021 Salı - 14:12 CHP’den ihracını protesto için Ankara’ya yürürken rahatsızlandı, eylemine son verdi

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek CHP’den bir yıl süreyle geçici olarak ihraç edilen Merkezefendi İlçe Örgütü üyesi Orhan Karaca, itirazları sonuçsuz kalınca kararı protesto etmek için Ankara’ya gitmek üzere yürüyüş başlattı. Ancak, rahatsızlanınca doktor önerisiyle yürüyüşü sonlandırmak zorunda kaldı.

A- A+

2014-2019 döneminde CHP Merkezefendi Belediye Meclis Üyeliği görevinde bulunan Orhan Karaca, 2019 yerel seçimlerinin ardından Merkezefendi ilçe yönetimiyle ters düştü. Zaman zaman sosyal medya üzerinden eleştirisel paylaşımlar yaptı. Bu nedenle de disipline sevk edildi. İl disiplin kurulunun 12.8.2020 tarihli kararıyla bir yıl süreyle partiden ihraç edildi.

YÜKSEK DİSİPLİN KURULU KARARI ONADI

Karaca’nın CHP İl Disiplin Kurulu kararına itirazı üzerine konu CHP Yüksek Disiplin Kurulu’nun (YDK) gündemine taşındı. Uğur Bayraktutan başkanlığında toplanan YDK, 15.1.2021 tarihli kararıyla Karaca’nın itirazını reddetti.

HUKUKİ MÜCADELESİ DE SONUÇSUZ KALDI

Karaca, geçici ihraç kararına karşı hukuki mücadele de başlattı. Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesinde YDK kararının iptali için dava açtı. Tüm yolların kapanması üzerine de “üzerimde kara leke gibi durmaktadır” dediği ihraç kararını protesto için Ankara’ya yürüyüş başlattı.

KILIÇDAROĞLU GİBİ 420 KM YÜRÜYECEKTİ

Yürüyüşe başlayan Karaca, sosyal medya hesabından “Tüm devrimci inancımla Denizli CHP il Örgütü’nü Merkezefendi’de kazanılan ilçe belediyesinde partiye sırt dönenlere inat Ankara’ya yaya yürüme protestomu başlatıyorum kazamız mübarek olsun. Herkesten dayanışmamıza destek bekliyorum” paylaşımını yaptı.

Karaca, 2017’de “MİT Tırları Davası”nda yargılanan milletvekili Enis Berberoğlu’nun 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasını protesto için Ankara’dan İstanbul’a “Adalet Yürüyüşü yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu gibi tam 420 kilometre yürüyecekti.

YORGUN DÜŞTÜ, SERUM BAĞLANDI

Ancak, Orhan Karaca, protesto yürüyüşüne başlamasından bir süre sonra rahatsızlandı. Kendisine telefonla ulaştığımız Karaca, Dinar Devlet Hastanesinde serum takıldığını, dinlendiğini ve sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Karaca, daha sonra doktorun tavsiyesiyle yürüyüşünü sonlandırdığını bildirdi.