03.02.2023, Cuma
2 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Kılıçdaroğlu, çiftçiye bedava elektrik sağlayacak santrali...

Kılıçdaroğlu, çiftçiye bedava elektrik sağlayacak santrali açtı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Ocak 2023 Cuma - 12:42Güncelleme: 13 Ocak 2023 Cuma - 12:46
Kılıçdaroğlu, çiftçiye bedava elektrik sağlayacak santrali açtı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bozkurt Belediyesinin kurduğu ve çiftçiye bedava elektrik sağlayacak güneş enerjisi santralinin (GES) açılışını yaptı.

Bozkurt Belediyesinin Baklankuyucak Mahallesi yakınlarında kurduğu güneş enerjisi santrali, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle açıldı. Dağlık bir bölgede düzenlenen açılış töreninde konuşan Kılıçdaroğlu, çiftçiye elektriği bedava verebilecekleri söylediğini anımsatarak, bunu Antalya ve Bozkurt’ta CHP’li belediye başkanlarının gerçekleştirdiğini söyledi.

Bay Kemal’ın şikayet etmediğini, görevinin bütün engelleri aşıp amaca ulaşmak olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Birsen Başkanımız gayet güzel bir çalışma yapmış. Bütün engellemelere rağmen… Engel çıkaranları da biliyorum. ‘Elektriği bedava vereceğim derken; akşam yatıp, sabah kalkıp haydi elektriği bedava verelim’ demedi. Çalışarak bu projeyi hayata geçirdi. Birsen Başkanı yürekten kutluyorum. Engellerin çıkarıldığını biliyorum. Panel verilmez mi? O bile satılmak istenmedi. Belediye başkanımız bütün engelleri aşarak bu sorunu çözdü” diye konuştu.

“DOLAR LOBİLERİNE, KÖMÜR LOBİLERİNE TESLİM OLMUŞLAR”

Güneş gibi önemli bir enerji kaynağının kullanılmamasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Elektrik üretmek için doğalgaz alıyorsunuz, karşılığında dolar ödüyorsunuz. Akaryakıt alıyorsunuz, dolar ödüyorsunuz. Kömür alıyorsunuz, dolar ödüyorsunuz. Ya Allah’ın güneşi bedava kardeşim. Dolar lobilerine, kömür lobilerine teslim olmuşlar. Hiç kimse şunu unutmasın Kılıçdaroğlu kimseye teslim olmaz. Geliriz, elektriği üretiriz, Allah’ın güneşi bedava, yaparız ve çiftçimize veririz” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam

Üretim için çiftçinin önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Neden çiftçiden başladık? O da önemli. Çünkü karnımızın doyması lazım. 85 milyon insanı besleyecek olan çiftçidir. Çiftçi zarar ederse, çiftçiyi toprağa küstürürseniz bunun sonu felakettir. Her şey dışarıdan gelsin. Buğday dışarıdan, mısır dışarıdan, et dışarıdan, fasulye, mercimek, yulaf her şey dışarıdan. Ya bu bereketli toprakları kim çalıştıracak, kim üretecek? Çiftçi… Bunun için hep beraber çiftçinin kazanabileceği ortama yaratmak zorundayız. Şimdi elektrikle başladık. Sizlerin oylarıyla iktidar olduğumuzda kırsalda çalışan gençlerin ve kadınların SGK primlerini de devlet ödeyecek” dedi.

ÇELİK: BİZİMKİSİ MAVİ-YEŞİL BİR AŞK HİKAYESİ

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik ise güneş enerjisi santralinin kuruluş aşamalarını ve gelinen noktayı anlattığı konuşmasında, bir ara heyecanı yitirme aşamasına geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Şu an o kadar heyecanlıyım ki anlatamam. Ama bir o kadar da mutluyum, gururluyum. Heyecanlıyım’ dedim, çünkü bizimkisi mavi-yeşil bir aşk hikayesi. Fahiş enerji fiyatları nedeniyle çiftçimiz ekip biçemez hale geldi. Oysa çiftçimiz üretmek istiyor, para kazanmak istiyor, mutlu olmak istiyor ama olamıyor. Çiftçi başına 50 bin, 60 bin, 70 bin lira elektrik parası geliyor. Bu duruma teslim olmadık, hemen kolları sıvayıp çözüm yolları aramaya başladık. dedik ki: Kendi elektriğini kendin üret. 2015’te güneş enerjisi sistemini kurmuş, 2016’da devreye almıştık. İmar planları, fizibilite raporlar, anlaşmalar uzun bir süreçten geçtik. Bürokrasiyle çok uğraştık. Heyecanımız sönmek üzereydi ki, sizin ‘çiftçiye elektriği bedava vereceğiz’ çıkışınız bizi heyecanlandırdı. Doping oldu söylediğiniz. bugünlere geldik, çiftçimiz heyecanlı, çiftçimiz şen. Çiftçimize neredeyse elektriği bedavaya vereceğiz ve bu sayede Hambat Ovası susuz kalmayacak. Bozkurt’ta yaktığımız çoban ateşi dalga dalga tüm Türkiye’ye yayılacak.”