15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Kılıçdaroğlu, Babadağlı dokumacıların sorunlarını dile getirdi

Kılıçdaroğlu, Babadağlı dokumacıların sorunlarını dile getirdi

Haber Merkezi - 12 Ocak 2022 Çarşamba - 11:16 Kılıçdaroğlu, Babadağlı dokumacıların sorunlarını dile getirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, elektrik zammıyla zor günler geçiren Babadağlı dokumacı esnafının sorunlarını gündeme taşıdı. CHP lideri, zammın geri çekilmesi çağrısında bulundu.

A- A+

Geçtiğimiz günlerde Babadağ’a giderek dokumacı esnafını dinleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, kendisine aktarılan sorunları CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na aktardı. Kılıçdaroğlu da esnafın dile getirdiği sıkıntıları grup toplantısından duyurdu. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“İŞLETMELERİN KAPANDIĞININ FARKINDA MISINIZ?”

“Elektriğe yüzde 127 zam. İnsaf ya, yüzde 127 zam. Nasıl geçinecek bu esnaf? Küçük fason iş yapan aile işletmeleri var. Denizli Babadağ Kelleci Mahallesi’nde çok sayıda kişi fason iş yapıyor. Elektriğe gelen yüzde 127 zamdan sonra yüzde 90 fason işletmeler kapatıldı. Kimse belki farkında bile değil.

“HAYATIMDA BÖYLE BİRŞEY GÖRMEDİM”

Denizli Babadağ Kelleci Mahallesi’nden İbrahim Karakaya şöyle diyor: Yaklaşık 14 yaşından beri bu mesleğin içindeyim. Bu zamana kadar hiç böyle bir darboğazla karşılaşmamıştık. Benim altı tane makinem var. Eşimle beraber işletiyoruz, kapattık makineleri, yapılır gibi değil. Ben hayatımda böyle bir şey görmedim, yüzde 127 zam… Hadi yüzde 100’ünü gördük de, yüzde 127’sini görmedik, kapattık.

Şahin Çetin, “Kelleci Köyünde oturuyorum, yaklaşık 35 yıldır bu mesleği yapıyorum. İşlerimiz iyi bir şekilde gidiyordu. Bu elektrik faturası, elektrik fiyatının artması, dükkanı kapatmak zorunda kaldık” diyor.

“ZELİHA KARDEŞİM MERAKLANMA, DÜZELTECEĞİZ”

Haberin DevamıReklam

Babadağ Molla Ahmetler Mahallesi’nden Zeliha Karakaya, “63 yaşındayım. Bu tezgahlar oğlumun. Elektrik çalıştığımızı kurtaramadığı için çalışmayı bıraktık, bıktık artık… Daha önce çiftçilik yapıyorduk. Gübreye, her şeye zam geldi, bıraktık; şimdide tekstil bitti. Bunun neresi iyi bilemedim. Kim iyi yapacaksa, o gelsin artık” diyor. Zeliha; kardeşim hiç meraklanma geliyor gelmekte olan ve düzelteceğiz.

KARACA: DOKUMA TEZGAHLARI SUSTU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise, Babadağ ilçe merkezi Bekirler, Mollaahmet ve Kelleci mahallelerinde yaşayanların yüzde 90’ının geçimlerini dokumacılıkla sağladığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“3 bin 500’den fazla dokuma tezgahı ile aile işletmesi olarak çalışan hemşehrilerim, iktidarın yılbaşı hediyesi olarak sunduğu yüzde 127’lik elektrik zammı nedeniyle 1 Ocak’tan bu yana tezgahlarını kapatmışlardır. Kelleci Mahallemizde 2 binden fazla, Mollaahmet’te 500’ün üzerinde, Bekirler’de 500’ün üzerinde tezgah şu an sessiz.

Dokumacılık yaparak ekmeğini kazanan hemşehrilerimiz çocuğunu buradan büyütüyor, karnını buradan doyuruyor. 30 gün çalışsa, 20 gününde elektrik faturasını ödemek zorunda. Bu nedenle bu zamları derhal geri çekmelisiniz, geri çekmezseniz dokumacı esnafının sonu olacak ve dokumacı esnafı bu yılbaşı hediyesinin gereğini sandıkta sizlere verecek.”