25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: Yazlık saray için 40 bin...

Karaca: Yazlık saray için 40 bin ağaç kesildi

Haber Merkezi - 17 Mayıs 2018 Perşembe - 16:31 Karaca: Yazlık saray için 40 bin ağaç kesildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, vatandaşlara “Daha Yeşil Bir Türkiye’yi Birlikte İnşa Edelim” mektupları gönderilirken, diğer yandan Muğla’nın Okluk Körfezi'nde Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapılmak üzere 40 bin ağaç kesildiğini belirtti.

A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz mart ayında başlatılan ‘Daha Yeşil Bir Türkiye’yi Birlikte İnşa Edelim’ kampanyası kapsamında 23 milyon haneye bir mektupla birlikte karaçam tohumu gönderen AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kaçak yazlık saray inşaatı için yaklaşık 40 bin ağaç kestirdiğini halktan saklamak istemektedir” diyerek, şöyle devam etti:

“Cumhuriyet Gazetesi’nin ‘Erdoğan’ın yazlık sarayı için 40 bin ağaç kesildi’ haberi gazetenin internet sitesi başta olmak üzere, yayınlandığı tüm internet sitelerinde bizzat kendisinin başvurusuyla engellenmiştir. Ülkemizdeki haber alma özgürlüğü adına yaşanan bu vahim tablo ilk değildir. Haberlerin internette dahi bulunamaması için uyguladıkları bu sansür, ülkemizde haber alma özgürlüğü açısından olduğu kadar demokrasi tarihimiz açısından da kara bir leke olarak hafızalarda kalacaktır.

Muğla’nın Marmaris İlçesi Okluk Koyu’nda bulunan ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yaz tatillerini geçirdiği 4 oda bir salondan ibaret 230 metrekarelik Cumhurbaşkanlığı konutu, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan için yıkılarak, yerine 300 odalı 65 hektarlık bir alan talan edilerek yeniden konut yapılmaktadır. Bu yazlık saray için 40 bine yakın sığla ve çam ağacı kesildiğini halktan saklamak için önce güvenlik kuvvetleri ile aşılmaz duvarlar örülmüş, vatandaşlarımız yaşam alanlarına ve doğasına sahip çıkmak için mücadele etmek istediğinde damperli kamyonlarla engellenmiştir.

Cumhuriyet Gazetesi tarafından uydudan çekilen fotoğraflarla doğa katliamı belgelendirildiğinde ise engeller, yasaklar bu kez basına yöneltilmiş ve Cumhuriyet Gazetesinin haberine yayın yasağı getirilmiştir.

AKP Genel Başkanı bir yandan, “Daha Yeşil Bir Türkiye’yi Birlikte İnşa Edelim” diye mektuplar gönderirken bir yandan da yazlık sarayı aşkı için 40 bine yakın ağacın katledilmesine göz yummaktadır.

16 yıl uyguladıkları ekonomi politikalarıyla sanayiciyi, esnafı, işçiyi, memuru en başta da köylüyü perişan eden AKP, milletten toplanan vergilerle sürdürdükleri şatafatlı hayatlarından ülkenin ekonomik dar boğazdan geçtiği bugünlerde dahi vazgeçmemektedir.

25 Haziran’da bu her alanda olduğu gibi doğa talanına da halk ‘tamam’ diyecektir. Vatandaşlarımızdan AKP Genel Başkanı’nın bizim vergilerimizle gönderdiği tohumlarını 24 Haziran’a kadar iktidarın ulaşamayacağı bir yerde saklamalarını rica ediyoruz. 25 Haziran sabahı aydınlık bir gelecek, çağdaş bir Türkiye için birlik, barış ve huzur tohumlarımızı birlikte ekeceğiz.”