Karaca: Eylem planları bozulan adalet terazisini düzeltmiyor – D20Haber
18.06.2024, Salı
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: Eylem planları bozulan adalet terazisini...

Karaca: Eylem planları bozulan adalet terazisini düzeltmiyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 18 Ağustos 2023 Cuma - 13:06Güncelleme: 18 Ağustos 2023 Cuma - 13:09
Karaca: Eylem planları bozulan adalet terazisini düzeltmiyor

TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, adalet ve hukuksuzluğun arttığını ifade ederek, eylem planlarının bozulan adalet terazisini düzeltmediğini belirtti.

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, yazılı açıklamasında, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un katıldığı bir televizyon programında, 28. yasama döneminde çok sayıda düzenleme olacağını, Yargı Reformu Stratejisi Belgesi’nin Cumhurbaşkanı tarafından açıkladığını söylediğini anımsattı.

“Adalet Bakanlığının tozlu rafları eylem planları ile dolu sayın bakan. Eylem planı yazmak, bozulan adalet terazisini düzeltmiyor. Tozlu rafları süsleyen eylem planlarını uygulayacak siyasi iradenin olmadığı, ülkemizin dört bir yanında yaşanan adaletsizlik, haksızlık ve hukuksuzluklarla tescillenmiş durumda” diyen Karaca’nın açıklaması şöyle:

“Asıl eksik olan eylem planları değil, biz bunu yine partili cumhurbaşkanı tarafından masal anlatır gibi açıklanmış olan İnsan Hakları Eylem Planı’ndan biliyoruz. Bu ülkedeki adaletsiz düzene son verilmesi, yargı üzerindeki siyasi baskının sona erdirilmesi, milletin hak hukuk ve adalete olan güvenini sağlayacak somut adımların atılması, sorumluluğu olan siyasi iradenin önceliği olmak zorundadır. Ancak yazılanla yapılanlar arasındaki fark her geçen gün açılmakta, Türkiye Cumhuriyeti Devleti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olma niteliğini örselemektedir.

Haberin DevamıReklam
Yüzünü saraya, yönünü tek adam talimatlarına çeviren karar alıcılar olmak yerine Adalet Bakanı’nın anayasal görevlerini yerine getirme sorumluluğuyla hareket etmesi, samimiyet testinden geçmesini sağlayabilir. Mesela Anayasa’nın amir hükümlerine rağmen Hataylı seçmenlerin iradesi olan Can Atay’ı derhal tahliye ermek, haber yapmak dışında, halkın haber alma hakkının gereğini yerine getirmek dışında hiçbir suçu olmayan Merdan Yanardağ’ı, denetimli serbestlik hakkı gasp edilen okurlarından ve evladından koparıp hapse gönderilen Barış Pehlivan’ı derhal tahliye ederek başlayabilirsiniz.

Halkın sorunlarının çözümü için Sarayın talimatlarının çare olmadığı ortadadır. Yasamanın merkezi TBMM’dir, 600 milletvekilinin temsil ettiği her bir yurttaşımızın beklentisinin karşılık bulacağı adres TBMM’dir. Beklentilerin lütuf ile değil TBMM iradesiyle karşılanabilmesi ve yurttaşlarımızın haklarının teslimi için eylem planlarını işlevsizlikten kurtarmak da, TBMM’den çıkacak tekliflerin hayata geçirilmesini sağlamak yönünde tutum almak da Adalet Bakanı’na samimi önerimizdir.”