25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Ertemür: Denizli’de 13 bin öğrenci niteliksiz...

Ertemür: Denizli’de 13 bin öğrenci niteliksiz okullara gidecek

Haber Merkezi - 18 Nisan 2018 Çarşamba - 13:50 Ertemür: Denizli’de 13 bin öğrenci niteliksiz okullara gidecek

CHP İl Başkanı Ali Rıza Ertemür, ortaöğretime geçiş sisteminde yapılan son değişikliğin denizli’de 13 bin öğrenciyi niteliksiz okullara gitmek zorunda bırakacağını belirtti.

A- A+

CHP İl Başkanı Ali Rıza Ertemür, yaptığı açıklamada, AK Parti iktidarının eğitim sistemini siyasallaştırmaya devam ettiğini, “hiç kimsenin kişisel yaşamına karışmayacağız” diyerek iktidara gelenlerin TEOG sonrası yeni getirilen Ortaöğretime geçiş sistemindeki yaptığı değişiklikler ile öğrencilere imam hatip dayatması getirdiği ve öğrencilerin istediği okulda öğrenim görme özgürlüklerinin ortadan kaldırıldığını ifade etti.

İktidarın eğitim sistemini yıkmak için ortaöğretime geçiş ve üniversite sınav sistemlerinde kendisine göre değişiklikler yaptığını, MEB’in son yayınladığı Ortaöğretime Geçiş Kılavuzu’nun derin hayal kırımlığı yarattığını kaydeden Ertemür, sözlerini şöyle sürdürdü:

“NİTELİKLİ 16 OKUL VAR”

“Eğitim, öğretimin laik bilimsel doğasını, işlevini ortadan kaldıracak olan bu değişiklik ile ülkemizin tankla topla işgal edilmesine gerek kalmamaktadır. Eğitim sistemimizde zaten bir nitelik sorunu varken birde devletin kendi okullarını nitelikli okul-niteliksiz okul ayrımı yaparak adlandırılmasını anlamak mümkün değildir.

MEB’in son yaptığı açıklamaya göre, ortaöğretimde 1 milyon 200 bin öğrencinin sadece yüzde 10’u nitelikli olarak adlandırılan okullara girebilecektir. Bu kılavuza göre, Denizli merkezde 16 okulumuz nitelikli okul olarak kabul edilmiş olup, 11 tanesi Merkezefendi’de 5 tanesi de Pamukkale’dedir. Yıllarca başarılı öğrenciler yetiştiren, üniversite sınavlarındaki başarısı ilimizdeki yurttaşlarımız tarafından bilinen TEV Anadolu Lisesi ve Tekin Ada Anadolu Lisesi niteliksiz okullar içine alınmıştır. Bu ilçemizdeki yurttaşlarımız çocuklarını Anadolu lisesinde okutabilmek için Merkezefendi deki 5 Anadolu, sosyal bilimler ve fen liselerini tercih etmek zorunda bırakılmışlardır.”

“İMAM HATİPLERİ ZORUNLU KILIYORLAR”

Öğrencilere imam hatip lisesi dayatması yapıldığını belirten Ertemür, “MEB’in son yayınladığı kılavuza göre, ilimizdeki 15 binin üzerindeki öğrenciden 13 bini niteliksiz olarak adlandırılan okullara gitmek zorunda bırakılmıştır. Bu öğrencilerimiz adrese dayalı kayıt sistemine göre, 3 Anadolu lisesi, 3 meslek lisesi, 3 imam hatip lisesi olmak üzere 9 liseden 5 tanesini tercih yapmak zorundadır. 5 tercih yapmayan öğrencinin tercihi kabul edilmeyecektir. 3 Anadolu lisesi tercihi yazan bir öğrenci tercihini beşe tamamlayabilmek için 2 tane de meslek ve ya imam hatip lisesi tercihi yapmak zorundadır. Böylelikle imam hatip liseleri zorunlu olarak tercih içine alınmıştır” dedi.