25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Bilim setleriyle özgüven ve inovasyon odaklı...

Bilim setleriyle özgüven ve inovasyon odaklı eğitim

Haber Merkezi - 22 Mayıs 2018 Salı - 14:58 Bilim setleriyle özgüven ve inovasyon odaklı eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde, YGA’nın (Young Guru Academy) başlattığı bilim seferberliğinde pilot il olarak Denizli belirlendi.

A- A+

Proje kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bir ilk gerçekleştirildi. Özel tasarlanmış deneylerden oluşan, öğretici ve eğlenceli bir bilim seti olan “TWIN Bilim Seti” ilimizde seçilen 30 okula verildi. Böylelikle 30 pilot okuldaki fen derslerinde, TWIN Bilim Setleri kullanılmaya başlayacak. Denizli’de başlayan seferberlik ile bilim setleri ülke çapındaki tüm öğretmenlere ulaştırmak hedefliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın himayesinde öncelikli pilot il olarak seçilen Denizli’de, YGA –Young Guru Academy- Bilim Seferberliği projesinin öğretmen eğitimleri yapıldı. Merkezefendi Hayırseverler Ortaokulu’nda gerçekleştirilen öğretmen eğitimlerinin açılışına Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Mücahit Akgün, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Prof. Doğan Cüceloğlu, Şube Müdürü Mustafa Vural, pilot olarak seçilen okulların müdürleri, bilişim teknolojileri ile fen ve teknoloji öğretmenleri katıldı.

30 OKULA SETLER DAĞITILDI

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, eğitim programının açılış konuşmasında, zamanla ülke geneline yayılacak bir projede Denizli’nin pilot il seçilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi:

“Bilişim teknolojileri ile fen ve teknoloji öğretmenlerimize yeniliklerin keşfedildiği materyallerin tanıtımı yapacağız. İlimiz ilçelerinden pilot olarak belirlediğimiz 30 okulumuza dağıtılan TWIN seti ile yüzlerce çocuğumuza bilimi sevdirmek, keşif heyecanı oluşturmak ve hayallerle nelerin başarılacağı öğretmeyi hedeflemekteyiz. İlimiz, tarihi ve kültürüyle, turizm ve ekonomi şehri olmasının yanında eğitim öğretim şehri olma özelliğini de taşımaktadır. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim-öğretim alanında nitelik ve nicelik çalışmalarımızı paralel olarak devam ettirmekteyiz. İl olarak başarılarımızı yükselen bir ivme ile yukarılara nasıl taşırızı ilke edindik. Okullarımızın fiziki eksikliklerini hemen hemen tamamladık. En güçlü yanımızı olan öğretmenlerimizle asıl üzerinde durduğumuz konu niteliktir. Türkiye çapında ilk uygulayıcısı olduğumuz Değerler Eğitimini tüm eğitim kademelerinde uygulamaktayız. En büyük hazinemiz olan değerlerimizden ülke, vatan, bayrak, ata ve anne-baba sevgisini ile geleceğimiz inşa için çalışıyoruz. Ayrıca bilgili, donanımlı ve kültürlü nesiller olmaları adına okuyan ve irdeleyen nesiller yetiştirmek istiyoruz. Geleceğimizi öğretmenlerimizle birlikte şekillendirdiğimizin farkındayız.”

ÖNCE DENİZLİ SONRA TÜM İLLER

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Mücahit Akgün ise, “Her daim bilimin yanında yer almak durumundayız. Dünyaya baktığımızda genç ve dinamik nüfus olarak zengin bir ülke konumundayız. Koreli bir meslektaşımızla beraberken aramızda geçen bir diyaloğu paylaşmak istiyorum. ‘Türkiye ile birlikte güzel bir ülkeyiz ama bizim sizden farklılıklarımız var’ dedi ve ‘yeraltı kaynaklarımız sizinkiler kadar zengin değil’ diyerek devam etti. Bunun üzerine oturup düşündüğümüzde, onlarında bizden diğer bir farklılığının yer üstü kaynağı olan insan kaynakları olduğunu gördük. Bugün itibari ile dünyaya akıl satan bir ülke halindeler. Bizimde bu noktaya erişmemiş gerekiyor. Çocuklarımızı daha güzele ve iyiye hazırlamak adına klasik eğitim ortamlarından çıkıp ileri eğitim ortamları oluşturmak istiyoruz. Bütçede en büyük pay eğitime ayrılmasına rağmen bu sahaya STK ve derneklerimizi çekmemiz lazım. Böyle olduğu zaman zenginleşmeyi ve daha güzeli yakalayabiliriz. YGA yetkilileri TWIN Bilim Setini okullarımıza dağıtmak istediklerini belirttiler. İlk bakışta güzel ve etkileyici bir set. Biz bu çalışmayı ilk etapta öğretmenlerimize tanıtarak onlardan fikir almak istedik. Milli Eğitim Bakanlığı olarak Denizli’yi pilot il olarak belirledik. 30 okulumuzda üç veya dört öğrenciye düşecek şekilde TWIN setleri dağıtıldı. Sizlerden alacağımız dönüşler doğrultusunda 81 ilimize yaymayı planlıyoruz” dedi

ÖZGÜR ZİHİNLER, ÖZGÜN DENEYLER, ÖZGÜVENLİ BİREYLER

YGA’lı mühendisler tarafından geliştirilen ve çocuklara bilimi sevdirmeyi amaçlayan TWIN Bilim Setleri, özel tasarlanmış kendin yap deneylerden oluşmaktadır. TWIN Bilim Seti, kolayca birleştirilebilen elektronik bloklar ile karmaşık görünen teknolojik cihazların çalışma mantığını anlatır. Çocuklar uzak ve ulaşılmaz görünen otonom araba gibi teknolojileri, TWIN modülleri ve sensörleri ile kendileri üretip, nasıl çalıştığını kolayca anlayabilirler. Bu sayede çocuklarda özgüven ve inovasyon odaklı bakış açısı gelişiyor.