17.10.2021, Pazar
11 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Demirci: Sözcüye yapılanları kaygıyla izliyoruz

Demirci: Sözcüye yapılanları kaygıyla izliyoruz

Haber Merkezi - 24 Mayıs 2017 Çarşamba - 21:55 Demirci: Sözcüye yapılanları kaygıyla izliyoruz

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Sedat Demirci, Sözcü gazetesine yönelik operasyonu kaygıyla izlediklerini belirterek, “Siyasi irade, yasama, yargı ve yürütmeyi tek adama bağlamış, toplumun gerçek bilgiye ulaşması adına mücadele eden birkaç gazeteye göz dikmiştir” açıklamasını yaptı.

A- A+

CHP Merkezefendi İlçe Örgütü, Sözcü gazetesine yönelik yapılan operasyon ve gözaltına almaları kınadı. CHP Milletvekili Melike Basmacı ve Parti Meclisi Üyesi Gülizar Biçer Karaca’nın da ktıldığı basın açıklaması yapıldı.

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Sedat Demirci, basın açıklamasında, demokrasinin temelini güçlü bir kuvvetler ayrılığının oluşturduğunu, yasama, yargı ve yürütmenin yanında 4. kuvvet olarak basının bağımsızlığının da demokrasi için varlık nedeni olduğunu söyledi.

Basın açıklamasında, “16 Nisan günü yapılan referandumdaki hayır iradesini hukuku çiğneyerek devşiren siyasi irade, yasama, yargı ve yürütmeyi tek adama bağlamış, toplumun gerçek bilgiye ulaşması adına mücadele eden birkaç gazeteye göz dikmiştir. 156 gazetecimiz tutuklu iken haktan, hukuktan, özgürlükten ve özgür basından bahsetmek mümkün değildir” diyen Demirci, şunları kaydetti:

Haberin DevamıReklam

“19 Mayıs günü yıllardır ‘Hoca efendi’ diyerek devleti temsil eden terör yapısıyla hep FETÖ diyerek mücadele eden, bu yapıyla ilgili halkı uyaran Sözcü gazetesine bu ithamla yapılanları kaygıyla izliyoruz ve esefle kınıyoruz. Baskın ve gözaltı uygulamasının 19 Mayıs gibi Türk halkının emperyalizme direniş başlattığı gün yapılması da manidardır.

Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün kurdurduğu Cumhuriyet gazetesine 29 Ekim’den bir gün sonra yapıldığı gibi… Çeşitli bahanelerle 19 Mayıs coşkusunu yüreklerimizde küçültmeyi yasakçı zihniyetle başaracağını zanneden zihniyet bu anlamlı günü de kirletmeyi hedeflemiştir. Ülkeyi iç ve dış siyasi ve ekonomik çöküntüye sürükleyen siyasi iktidar beceriksiz politikalarını bu şekilde gündem değişikliği ile örtbas etmek istemektedir.

Milletin tek adam anlayışına geçit vermeyen hayır iradesindeki birlikteliğini bu şekilde baskı korku ve dayatmayla sindirmek, parçalamak hedefi içindedirler. Ama başaramayacaklar. Milletimiz tüm gerçeği biliyor. Milletimiz demokrasisine, Atatürk ilke ve devrimlerine, cumhuriyet değerlerine sahip çıkmıştır ve çıkmaya devam edecektir. #Sözcü susarsa Türkiye susar.”