24.05.2022, Salı
18 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. CHP’li Tabu: Kongre çağrısıyla demokratik hakkımı...

CHP’li Tabu: Kongre çağrısıyla demokratik hakkımı kullandım

Haber Merkezi - 9 Nisan 2022 Cumartesi - 12:27 CHP’li Tabu: Kongre çağrısıyla demokratik hakkımı kullandım

CHP Pamukkale eski İlçe Başkanı ve kongre delegesi Osman Tabu, bu ay içinde il kongresi talebinde bulundu. Bunu da “Endişelerimi paylaştım, kongre çağrısıyla demokratik hakkımı kullandım” sözleriyle açıkladı.

A- A+

CHP’de sular durulmuyor. Merkezefendi Belediye Meclisi Grubu’nda yaşanan “encümen seçimi krizi”ne şimdi de kongre çağrısı ile başlayan tartışmalar eklendi.

CHP Parti Meclisi kararı ile kongreler ve kurultayın 2023’e ertelenmesine rağmen CHP Pamukkale eski İlçe Başkanı ve kongre delegesi Osman Tabu, yaşananlardan dolayı il örgütünü sorumlu tutarak, kurduğu WhatsApp grubundan yaptığı paylaşımla genel merkez kararına rağmen kongre istedi.

“İL BAŞKANINA BİLGİ VERDİM”

Kendisiyle konuştuğumuz Tabu, Denizli CHP’deki gelişmelerden üzüntü duyduğunu, kongre delegesi olarak harekete geçtiğini söyleyerek, “Konuyu tartışmak, görüşmek üzere bir WhatsApp grubu oluşturdum. İl başkanına da bilgi verdim. Kendisine de ‘çağrı yapıyorum’ diye bilgi verdim. Kendi endişelerimi paylaştım. Delege olarak kongre çağrısı yapmak doğal hakkımdır, bu hakkımı kullandım. Açıklamamı yapmamın ardından grubu da kapattım” dedi.

ÇAĞRI METNİ

Bu ay içinde il kongresinin yapılmasını isteyen Tabu’nun WhatsApp grubundan yaptığı çağrı şöyle:

Sevgili Partilim,

“Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezimizce alınan kongre takviminin ertelenmesi kararı sonucu, olağan kongrelerin bilinmeyen bir tarihe ötelenmiş olduğu hepimizin malumudur.

Genel Merkezimizin almış olduğu bu kararın, Denizli özelinde bilhassa ihtiyaç duyulan Parti içi iletişim sorununu bir kat daha büyüttüğü kanaatimi paylaşmak istiyorum.

Ben, Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Kongre Delegesiyim ve mevcut İl Örgütümüzün yaşanan sorunlar karşısında siyasi / hukuki / etik tepkiler vermekten her geçen gün daha da uzaklaştığını üzüntüyle görmekteyim. Dolayısıyla mevcut İl Örgütünün tavrıyla önümüzdeki seçimlerde Denizli’de bireysel başarıları aşıp genele teşmil edilecek bir başarı beklemenin beyhude bir hayal olacağı fikrimi deklare etmek zorundayım.

Bilhassa Örgütümüz ile Belediyelerimiz / Belediye Başkanlarımız / Belediye Meclis üyelerimiz arasındaki ilişkilerdeki çifte standart ve dahası son yaşanan olayların partililer olarak bize yaşattığı mahcubiyet karşısında; tarihsel sorumluluğum gereği düşüncelerimi ilan ediyor ve Cumhuriyet Halk Partisinin menfaatlerinin korunması adına sürece katkı koymanızı talep ediyorum.

Cumhuriyet Halk Partisinin tüzüğü, programı, ilkeleri ve siyasal duruşu nettir. Parti çatısı altındaki hiç kimsenin bu duruşta tereddüt doğuracak eylemde bulunma hakkı yoktur. Keza Cumhuriyet Halk Partisi örgütü ve üyeleriyle bir bütündür, Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri ile örgütü arasında ilkelerde düşünce farklılığı olamaz. Tatbikatta bir farklılık hasıl olmuş ise çözümün adresi şüphesiz Kongrelerdir.

Gazi Mustafa Kemal, 22 Haziran 1919’da “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyerek yol haritasını çizmiştir. Parti Tüzüğümüzün 43. maddesi gereğince seçimli olağanüstü kongre talep etmek; delegelerimize tanınmış demokratik bir haktır.

Çağrım aleni, ancak partiliye özeldir. Parti içi olağan bir süreç olan bu durumu ve gerektirici nedenlerini sosyal medyada ve basında tartışmak niyetim yoktur.

Dilediğiniz kişiyi bu sürece dâhil etmek veyahut dilediğiniz anda ayrılmak konusunda, elbette karar bizzat sizlere aittir.

Bu nedenler ve ayrıca tekrarından kaçındığımız tarafınızca malum sair olgulardan dolayı 11 Nisan 2022 – 25 Nisan 2022 tarihleri arasında İl Kongre Delegelerimizce Olağanüstü Seçimli Kongre Çağrısı yapılması hususunda gerekli destek ve hassasiyetin gösterilmesini takdirlerinize arz ederim.”

Osman Tabu