27.07.2021, Salı
21 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Kocabay: Kadınlara tacizi, tecavüzü, ölümü reva...

Kocabay: Kadınlara tacizi, tecavüzü, ölümü reva görmelerine izin vermeyeceğiz

Haber Merkezi - 1 Temmuz 2021 Perşembe - 12:23 Kocabay: Kadınlara tacizi, tecavüzü, ölümü reva görmelerine izin vermeyeceğiz

CHP Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kocabay, kadınlara tacizi, tecavüzü, ölümü reva görmelerine izin vermeyeceklerini belirtti.

A- A+

CHP Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kocabay, basın açıklamasında, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin üzerinden 103 gün geçtiğini, bu dönemde basına en az 83 kadın cinayetinin yansıdığını söyledi.

“İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çekilme kararı alındığı günden itibaren kadınların ve çocukların payına, ölüm, istismar, şiddet düştü. Sadece 103 günde yaşadığımız bu karanlık tablonun sebebi bellidir” diyen Kocabay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“300’ü aşkın kadın derneğinin üye olduğu EŞİK Platformu’nun verilerine göre, sözleşme yürürlüğe girdiği 1 Ağustos 2014’den bu yana uygulansaydı, bugün en az 2 bin 336 kadın yaşıyor olacaktı.
Çünkü devlet, kadına karşı şiddetin önlenmesi için gerekli tedbirleri almış olacaktı. Kadınları etkin şekilde koruyacak, şiddeti önleyemediği koşulda da adil yargılama ve cezalandırma süreçlerini işletecekti. Kısacası İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülükleri yerine getirilmiş olsaydı kadınlar sokak ortasında göz göre göre öldürülemeyecekti, kadınları katledenler cezasızlıkla ya da iyi hal indirimleriyle ödüllendirilmeyecekti. Çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunanlar, delil yetersizliği gerekçesi ile tahliye edilmeyecekti; cinsel istismar mağduru çocuk, delil sunmak için istismarcısı ile ikinci kez bir araya gelip ses kaydı almaya çalışırken tekrar taciz edilmeyecekti.”

Danıştay’ın net kararının da eleştiren Kocabay, “Telafisi güç veya imkânsız zararların doğmasına rağmen yürütmeyi durdurma kararı vermeyen Danıştay’a soruyoruz: Kadına yönelik şiddeti, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık gibi, siz de mi tolere edilebilir buluyorsunuz? Şu çok net bilinmelidir ki; yaşanan her kadın cinayetinin ve çocuğa yönelik istismarın sorumlusu, tek adam hükümetidir, çünkü kadın cinayetleri politiktir. Kadına yönelik şiddete bedel biçenler şiddeti bitirmek istemiyor. Tacizcileri, tecavüzcüleri cezasızlıkla ödüllendirenler, yaşam hakkımıza sahip çıkmıyor. Her fırsatta erken evliliğe göz kırpanlar, çocuk yaşta evliliği yasaklamak istemiyor. Ancak biz, kadınlara tacizi, tecavüzü, ölümü reva görmelerine izin vermeyeceğiz. Kadınların canıyla oynayan bu kararın hesabını ilk seçimlerde sandıkta soracağız” ifadelerini kullandı.