CHP’de milletvekili listesi için kapalı zarfta isimler istendi – D20Haber
20.05.2024, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. CHP’de milletvekili listesi için kapalı zarfta...

CHP’de milletvekili listesi için kapalı zarfta isimler istendi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 30 Mart 2023 Perşembe - 22:32Güncelleme: 30 Mart 2023 Perşembe - 22:32
CHP’de milletvekili listesi için kapalı zarfta isimler istendi

CHP'de, milletvekili aday listesinin hazırlanmasında kanaat oluşturmak üzere il ve ilçe örgütleri ile gençlik ve kadın kollarından görüş istendi. Milletvekili aday listesinde yer alması istenilen isimler listelenip, bir zarfla genel merkeze sunulacak.

14 Mayıs’ta yapılacak 28. Dönem Milletvekili Seçimi için geri sayım devam ederken, CHP Parti Meclisi, milletvekili listelerinin oluşturulmasında önemli kriter oluşturacak bir karar aldı. Bir nevi “parti örgütü içinde temayül yoklaması” olarak adlandırılan bu karara göre, il örgütünce “milletvekili aday listesinde görmek istediğimiz isimler” denilerek, genel merkeze isimler sunulacak.

İL ÖRGÜTLERİNE YAZI GÖNDERİLDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke imzasıyla partinin il örgütlerine bugünün tarihini taşıyan bir yazı gönderildi. Yazıda, Parti Meclisi’nin 12 Mart 2023 tarihli toplantısında, tüm seçim çevrelerinde milletvekili adaylarının “merkez yoklaması yöntemi” ile belirlenmesine karar verildiği anımsatılarak şöyle denildi:

“Bu bağlamda, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yapılacak aday tespitinde, il örgütlerimizin de görüşlerinin alınması önem taşımaktadır.

EĞİLİM YOKLAMASI YOK

“Örgütlerimizin görüşlerinin alınması” ifadesinin “eğilim yoklaması” şeklinde anlaşılmaması gerekmektedir. Sandık konulacak, eğilim yoklaması yapılması şeklinde bir kararımız mevcut olmayıp, bu yönde bir uygulama kesinlikle yapılmayacaktır.

Haberin DevamıReklam
Listelerin hazırlanmasında, il örgütlerimizin görüşlerinin alınmasından maksat, il örgütlerimizin ana kademe ve yan kollaya danışarak, bölge dengeleri de gözetilmek suretiyle aday tespiti ve sıralamalarda, genel merkezimize yardımcı olacak şekilde kanaat oluşturmasıdır. Bu nedenle, adayların tespitinde, İl örgütlerimiz tarafından, sandık kurulacak, sandıktan çıkan sonuçlara göre aday saptaması yapılması, kesinlikle söz konusu olmayacaktır.

3 NİSAN’A KADAR GENEL MERKEZE ULAŞTIRILACAK

Bu kapsamda; ilinizden genel merkezimize müracaat eden, milletvekili aday adayı listeleri üzerinde ilçe örgütleriniz, kadın kollarınız ve gençlik kollarınızın da görüşü alınarak, milletvekili aday listesinde yer almasını önerdiğiniz kişilerin ad ve soyadı bilgilerinin, en geç 3 Nisan 2023 Pazartesi gününe kadar, Parti Örgütü, Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Oğuz Kaan Salıcı’ya, kapalı bir zarf içerisinde teslim edilmesi hususunda, gereğini ve bilgilerinizi rica ederiz.”