25.05.2022, Çarşamba
18 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca’dan bakana ‘üniversiteli işçiler için planınız...

Karaca’dan bakana ‘üniversiteli işçiler için planınız var mı’ sorusu

Haber Merkezi - 6 Nisan 2022 Çarşamba - 18:01 Karaca’dan bakana ‘üniversiteli işçiler için planınız var mı’ sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e üniversiteli işçilerle ilgili “Haklarına kavuşabilmeleri için kısa vadede yürürlüğe geçireceğiniz bir planınız var mı?” diye sordu.

A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, TBMM Başkanlığına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi sundu. Karaca soru önergesinde, aynı okulu bitirip, aynı konumda çalıştığı diğer arkadaşlarıyla farklı statülerde bulunmaları nedeniyle üniversite mezunu işçilerin tayin, nakil, görevde yükselme gibi özlük haklarından yararlanamadığına dikkat çekti.

YANITI İSTENEN SORULAR

Karaca’nın üniversiteli işçilerle ilgili Bakan Bilgin’in yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

●04.04.2022 tarihi itibarıyla kamu kurumlarında sürekli işçi pozisyonunda çalışmakta olan üniversite mezunu kişi sayısı nedir?

●Kamu kurumlarında sürekli işçi pozisyonunda çalışan üniversite mezunlarının; aynı işi yapan ancak farklı statüde olan diğer personel arkadaşlarıyla aynı statüye getirilebilmeleri için bir çalışmanız var mıdır?

●Tayin, atama, maaş farkı, eş durumundan tayin gibi özlük haklarından faydalanamayan üniversiteli işçilerin; en azından statü değişikliği için geçecek süre içerisinde bu ve benzeri özlük haklarına kavuşabilmeleri için kısa vadede yürürlüğe geçireceğiniz bir planınız var mıdır?