27.03.2023, Pazartesi
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca’dan Bakan Kirişçi’ye tepki

Karaca’dan Bakan Kirişçi’ye tepki

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 25 Mayıs 2022 Çarşamba - 13:08Güncelleme: 25 Mayıs 2022 Çarşamba - 14:38
Karaca’dan Bakan Kirişçi’ye tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, gıda konusundaki soru önergesine verdiği yanıt nedeniyle Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, gıda krizine yol açan ve güvenli gıdaya erişim hakkına engel olan fiyat artışlarının nedenini Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye sordu. Karaca, Kirişçi’nin sorularına üç ay sonra ilgisiz bir yanıt verdiğini “Buradan Tarım ve Orman Bakanı’na sesleniyorum. Bu verdiğiniz yanıt bir milletvekiliyle ve TBMM iradesiyle alay etmektir, dolayısıyla vatandaş ile alay etmektir” diyerek tepki gösterdi.

Gelen yanıtların içeriksiz olduğunu kaydeden Karaca, şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Şubat 2022 ayına ait tarımsal ürünlerde üretici fiyat endeksine ilişkin veriler Mart 2022’de yayınlandı. Bu tarımsal ürünlerin üretici fiyat endeksindeki bu artışın sebepleri nedir, artışın önüne geçilmesi bu gıda krizine ve gıdaya erişim hakkını ciddi anlamda etkileyen bu yükselişin sebepleri nedir, tedbir alacak mısınız, bunun önüne geçmek için bir planınız var mı? sorularını Tarım ve Orman Bakanlığına sorduk. Tarım ve Orman Bakanı’ndan 31 Mart 2022’de sorduğumuz soruya bir yanıt geldi.

Haberin DevamıReklam

Bu yanıtta bizim sorduğumuz hiçbir soruya karşılık yok. Sadece Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçiye şu kadar destek verdik, şu kadar destekleme primi ödedik gibi sanki biz çiftçiye verilen destekleri sormuşuz gibi TBMM iradesiyle alay edercesine bir yanıt vermiştir.

Buradan TBMM Başkanı’na sesleniyorum: Başkanı olduğunuz, milli iradeyi temsil eden Meclis’in iradesini ve meclisi bu kadar itibarsızlaştırmasına daha ne kadar sessiz kalacaksınız? Biz Tarım Bakanı’na tarımsal ürünlerdeki üretici fiyat endeksindeki aşırı artışı soruyoruz, Tarım Bakanı milletvekiliyle, TBMM’nin iradesiyle alay edercesine destekledikleri hayali bir tabloyu karşımıza getiriyor.

Tarımsal ürünlerde üretici fiyat endeksi TÜİK’in rakamlarında dahi oldukça artış göstermekte. Artık insanlar pazara gidemiyorlar, çocuklarına yeterli beslenecek gıdayı alamıyor. Son zamanlarda gıda zehirlenmesinin artışının sebepleri de aslında gıdaya erişemeyen, pazardan yeterli beslenme için ürün alamayan, pazar alışverişine gidemeyen, çürükleri ve artıkları toplayan ve satın alan vatandaşlarımızın durumunun açık bir göstergesi. Buradan Tarım Bakanı’na sesleniyorum bu verdiğiniz yanıt bir milletvekiliyle ve TBMM iradesiyle alay etmektir, dolayısıyla vatandaş ile alay etmektedir.”