03.02.2023, Cuma
2 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: Türkiye hak mezarlığına döndürüldü

Karaca: Türkiye hak mezarlığına döndürüldü

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 10 Aralık 2022 Cumartesi - 14:30Güncelleme: 11 Aralık 2022 Pazar - 13:17
Karaca: Türkiye hak mezarlığına döndürüldü

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, otoriter politikalarla Türkiye hak mezarlığına döndürüldüğünü, haklarını talep eden, hak mücadelesi verenlerin potansiyel terörist ilan edildiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, düzenlediği basın toplantısında, bugünün Dünya İnsan Hakları Günü olduğunu belirterek, insanların hak öznesi olduğunun kabul edildiği böylesi özel ve anlamlı bir günde paylaşmak istediği tabloyu şöyle açıkladı:

● Ülkemizde yoksulluk sorunu çözüldü, sosyal devlet dar gelirli vatandaşlarının yanında, okullarda hergün 2 öğün yemek yiyor, artık hiçbir çocuk yatağa aç girmiyor! Çünkü her vatandaşın beslenme hakkı var.

● Ülkemizde hiçbir kadın artık şiddete maruz bırakılmıyor, kadın cinayetlerinin failleri cezasız kalmıyor! Çünkü kadına karşı her türlü şiddeti, kadın cinayetlerini önlemek, korumak, failleri etkin yargılamak için bütüncül politikalar var ve etkin bir şekilde uygulanıyor. Çünkü her kadının yaşam hakkı, eziyet görmeme hakkı var.

● Çocuklar evde, okulda, sokakta, parkta, kısaca yaşamın her alanında güvende, tacize, tecavüze uğramıyor, erken yaşta zorla evlendirilmiyor. Çünkü her çocuğun eğitim, insan onuruna yaraşır yaşama hakkı var.

● Hiçbir gazeteci yazdıkları nedeniyle, sadece gazetecilik yaptığı için yargılanmıyor, gözaltına alınmıyor, cezaevlerinde hiçbir gazeteci yok! Çünkü halkın haber alma hakkı var, basın hürdür, sansür edilemez ilkesi etkin ve istisnasız uygulanıyor.

● Hiçbir yurttaşımız attığı tweet için, konuştuğu için, düşündüğü için sabahın erken saatlerinde koçbaşlarıyla kapısı kırılıp evinden alınmıyor! Çünkü bizim ülkemizde düşünde ve ifade özgürlüğü var ve koşulsuz uygulanıyor.

● Artık yasalarımızda cumhurbaşkanını eleştirmek suç sayılmıyor! Çünkü bizde siyasetçiler, yöneticiler eleştiriden, eleştirilmekten korkmuyor, tam aksine eleştiriyi dikkate alıp, değerli buluyor.

● Meydanlarda kadınlar, gençler, emekçiler, kısaca tüm vatandaşlar yaşadıkları hak ihlallerine duyurabilmek için toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanıyor. Biber gazı sıkılmıyor, orantısız güç uygulanmıyor, hak savunucuları gözaltına alınmıyor! Çünkü hak ihlali varsa, vatandaşların bunu protesto etme hakkı vardır, toplantı ve gösteri yürüyüşü vatandaşın hakkıdır.

Haberin DevamıReklam

● Çocuklar tarlaya, sokağa, fabrikalara güvensiz alanlara değil okula gidiyor! Çünkü tüm çocukların eğitimde fırsat eşitliği hakkı var ve sosyal devlet bu görevinin gereğini yapıyor.

“TÜRKİYE BU TABLODAN UZAK”

“Maalesef bugün Türkiye’de bu tablodan, hak ve özgürlükler ülkesi olmaktan, demokrasiden çok uzaktayız” diyen Karaca, şöyle devam etti:

“Otoriter politikalarla Türkiye hak mezarlığına döndürüldü! Bu ülkenin haklarını talep eden, hak mücadelesi veren onurlu vatandaşları potansiyel terörist ilan ediliyor. Sosyal medyada düşüncesini açıklayan gençler fişlenip, ceza sopasıyla tehdit ediliyor.

Kalemini satmayan gazetecilerin dövülmesi, hakaret ve tehdit edilmesi seyrediliyor.

Hergün çocukların cinsel istismarının üstü kapatılıp, bir kereden bir şey olmaz, denilerek normalleştirmeye çalışılıyor.

Yetmiyor, 6 yaşındaki çocuğun zorla evlendirilmesi, yıllarca cinsel istismara uğraması utanmadan sıkılmadan, yüreği ağlayan, vicdanı paramparça olan vatandaşlarımızın karşısına geçen bakan bu olaya yani 6 yaşındaki çocuğun zorla evlendirilmesine ve yıllarca cinsel istismarına insani bir olay, her toplumda karşılaşılabilecek bir durum diyebilmeye cesaretini kendinde buluyor.

Emekten, adaletten, vatandaştan ve gerçeklerden korkmayan gazetelerin ilanları kesildi, tv’lerin ekranları karartıldı, alternatif medyaya erişim engelleniyor.”

İKTİDARA GELDİĞİMİZDE BU DÜZEN DEĞİŞECEK”

İnsan onuruna aykırı yaşam koşullarını kabul etmediklerini vurgulayan Karaca, “Tüm bu iç karartan, insanlık ailesinde ülkemizin hak etmediği yerlerde olan ve hak mezarlığından kurtulması mümkün müdür? Evet mümkündür ve biz yapacağız. Açlığı, sefaleti, yoksulluğu ve yoksunluğu, işsizliği ve güvencesizliği sona erdirecek hak temelli politikalar ve sizleri koruyan bir sosyal devleti inşa edeceğimizin sözünü veriyoruz. İktidara geldiğimizde bu düzen değişecek, bu tablo tersine dönecek. Zenginliği adil paylaşan Türkiye’de ülkemizde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Aile destekleri sigortasıyla her aileye asgari bir gelire kavuşacak. Örgütlü toplumun önünü açacağız. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacağız. Cinsiyet eşitsizlikleriyle etkin şekilde mücadele edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi yeniden yürürlüğe girecek” dedi.