08.02.2023, Çarşamba
-3 °C / 5 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: sepet boş, vatandaşın vaatlere karnı...

Karaca: sepet boş, vatandaşın vaatlere karnı tok

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Ocak 2023 Pazartesi - 13:38Güncelleme: 2 Ocak 2023 Pazartesi - 13:38
Karaca: sepet boş, vatandaşın vaatlere karnı tok

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, iktidara yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı üzerinden yüklenerek, “Sepet boş, vatandaşın karnı yalana tok” açıklamasını yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, yaptığı açıklamada, vatandaşaların ihtiyacının Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ve hayallerinden büyük olduğunu, seçimde AK Parti’yi sandığa gömmekten başka çare, Altılı Masa’dan başka çözüm adresi olmadığını belirtti.

Karaca’nın açıklamasından satırbaşları şöyle:

“2002’den 2022’ye krizleri tetikleyen ve yarattığı buhrandan beslenen AKP iktidarında, enflasyon rekora koşuyor. Fiyatlar önlenemez ve öngörülemez biçimde sürekli yükseliyor. Vatandaşlarımızın satın alma gücü düşüyor. Yaşam şartları hayatta kalmayı da ayakta kalmayı da güçleştiriyor. 2022’yi negatif bir tablo ile zorluklarla kapatan çalışanların maaşları, zamlı fiyatlar karşısında yetersiz kalıyor.

2021 yılının kasım ayında yüzde 21,3 olan enflasyon, aralık ayında gelen yüzde 13,6’lık aylık enflasyon verisinin ardından yılı yüzde 36,1’le kapattı. Manşet enflasyon olarak adlandırılan Tüketici fiyat endeksi TÜFE, sadece 6 ay içinde yüzde 80’e ulaştı. Yılın ikinci yarısında yüzde 80’ler seviyesindeki seyrini sürdüren enflasyon, ekim ayında yüzde 85,5 ile zirve yaptı. Kasım ayında manşet enflasyon yüzde 84,4 olarak ölçüldü.

Enflasyondaki değişim dudak uçuklatırken vatandaşın bankalara borcu 1 trilyon 533 milyar TL, tarım sektörünün bankacılık sektörüne olan kredi borçları kasım ayında 40,2 milyar TL daha artarak 301,6 milyar lirayı geçti. Bu borcun 238,6 milyar TL’lik kısmını sektörün kamu bankalarına olan borçları oluşturdu. Yerli özel ve yabancı bankaların tarım sektöründe olan kredi alacakları ise 63 milyar TL’yi buldu.

Haberin DevamıReklam

Ekonominin bel kemiği KOBİ’lerin bankacılık sektörüne olan kredi borçları ise kasım ayında 98,5 milyar TL daha artarak, 1 trilyon 946 milyar liraya ulaştı. Bireysel krediler ve kredi kartı borçlarında da düşüş maalesef yok. Faiz teşviki ve yüksek enflasyon nedeniyle harcamalarını öne çekip borçlanan vatandaşların bankalara olan borcu bir haftada 32 milyar TL daha artarak, 23 Aralık itibariyle 1 trilyon 533 milyar liraya yükseldi.

TÜRK-İŞ’e göre hem açlık sınırı hem de yoksulluk sınırı 2022 yılında önceki yıla göre yüzde 102,5 oranında arttı. 2023’e umutla girmeyi bekleyen vatandaşın hayalleri ise yine suya düştü. Açlık ve yoksulluk AKP tarafından dayatıldı.

Türkiye artık devredilemez, ötelenemez sorunlarla baş edemez noktadadır. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonundan da pazarladığı hayallerinden büyüktür. 2023 seçim yılı… Vatandaşın karnı aç ama hayal pazarlayan AKP vaatlerine karnı tok! Bu tabloyu tersine çevirmek mümkün. CHP iktidarında adaletle adil bölüşüm ile ülke kaynaklarının peşkeş çekilmesini önleyerek vatandaşın ezilmesini, yok sayılmasını, belinin bükülmesini, başının öne eğilmek zorunda kalmasını önleyeceğiz. 2023’te hep birlikte AKP’yi sandığa gömmekten başka çare, altılı masadan başka çözüm adresi yok.”