23.03.2023, Perşembe
10 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: Para makbuzu var, TOKİ arazisi...

Karaca: Para makbuzu var, TOKİ arazisi yok

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Kasım 2022 Cuma - 11:55Güncelleme: 4 Kasım 2022 Cuma - 11:55
Karaca: Para makbuzu var, TOKİ arazisi yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 3 yıl önce TOKİ’den daire almak üzere başvuru yapıp bin lira yatıran vatandaşın elinde makbuz olduğunu, ancak konutların temelinin atılmadığını, yapılacağı arazinin de belli olmadığını belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Denizli’nin sorunlarını dile getirdi. İlçelerin çeşitli problemlerine değinen, Tavas’ın Avdan Mahallesi’ndeki kömür ocağı konusunu anlatan, sanayicilerin sorunlarını, eğitimde yaşanan sıkıntıları, Denizli Büyükşehir belediyesinin satışa çıkardığı arsaları, TOKİ’nin 3 yıl önce başvuru aldığı kişilere konutların yapılacağı yeri gösteremediğini aktaran Karaca’nın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

“20 BİN NÜFUSA 2 İLKOKUL, BİTMEYEN OKUL İNŞAATI”

“Acıpayam ilçemiz, Denizli’nin 3’üncü büyük ilçesi, merkezde 20 bine yakın nüfusu var ve burada sadece 2 ilkokul bulunuyor. Çocuklar 40-45 kişilik, 50 kişilik sınıflarda eğitim görmek zorunda. Cumhuriyet İlkokulunda tam okullar açıldığında tadilata başladılar, okul kapalı. Acıpayam ilçemizde çok başarılı gençlerimiz var ama nitelikli bir lise olmadığı için ve ulaşım giderlerini, servis ücretlerini karşılayamayacak olan gençlerimiz maalesef zorunlu olarak ilçedeki nitelikli olmayan liseleri tercih etmekteler. Acıpayam’da bir Anadolu Lisesi yapılıyor ama Acıpayam’daki Anadolu Lisesi, ‘haziran 2022’de tamamlanacak’ diye yazmasına rağmen, şu anda kaba inşaat halinde bekliyor. Türkiye Yüzyılı’na hazırlananlar, Acıpayam’daki bu liseyi tamamlamaktan aciz durumdalar.

“SANAYİCİ “GÖLGE ETMEYİN YETER” DİYOR”

Denizli sanayisiyle de çok güçlü bir ildir. Ülke cari açığına çok ciddi katkı verir, her seferinde ihracat fazlası verir ama Denizlili sanayiciler artık son üç aydır üretemiyor. Denizlili sanayicilere ‘neden?’ diye sorduğumuzda bize şunu ilettiler: Gölge etmesin yeter. Denizli sanayisi, enerji fiyatlarında son bir yıldaki on kat, akaryakıt fiyatlarında son yıldaki dört kat artış nedeniyle, artan maliyetler nedeniyle maalesef üretemiyor.

“KOBİ’LER FİNANSMANA ERİYEMİYOR”

Denizli bir KOBİ kentidir, KOBİ’ler finansmana erişemiyor. KOBİ’ler kendi ham maddelerinin birçoğunu dışarıdan ithal etmek zorunda. Ancak finansmana erişemedikleri için ham madde alamıyorlar ve üretim konusunda çok ciddi sorunlar yaşıyorlar.

Haberin DevamıReklam

“ŞEHİR HASTANELERİNE RANT SAĞLANMAK İSTENİYOR”

Dokuzkavaklar Mahallesi’nde semt polikliniği adı altında çok modern, küçük bir hastane var. Gerçekten teşekkür ediyoruz, iyiye de güzele teşekkür etmek lazım. Ancak branş doktorları yok. Randevu alınıyor, doktor bulunmadığı için Dokuzkavaklar, Anafartalar, Aktepe, Deliktaş gibi mahallelerde 200 bine yakın yurttaşımıza hizmet verecek olan burası bir acil polikliniği açılarak hizmete sunulamıyor. Çünkü şehir hastaneleri yapılıyor, şehir hastanelerine rant sağlanmak isteniyor.

“YEME 13, SÜTE 3 TL ZAM”

Çardak, hayvancılıkla uğraşıyor, orada yaklaşık 10 bin büyükbaş hayvan olur ve 23-24 bin ton civarında da süt üretilirdi ama bu 9 bin 500-10 bin büyükbaş hayvan maalesef 2 binli sayılara düşmüş durumda. Çünkü yem fiyatına 13 lira zam geldi, süte 3 lira dahi zam gelmedi.

“SOSYAL KONUT ALANINI RANTA KURBAN ETMEYİN”

Denizli’de CHP’li belediye döneminde 2 milyon metrekarelik bir sosyal konut alanı satın alındı. Beklendi, beklendi şu an AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı 2 milyon metrekarelik sosyal konut alanında 4 katı 15 kata çıkardı ve satışa çıkardı. Öte yandan Denizli’de TOKİ için başvuran hemşehrilerimiz var. Aslında yer var, Büyükşehir Belediye Başkanımıza çağrı yaptık, dedik ki: Gel, zaten sosyal konut olarak ilan edilmiş, alınmış, tapuya şerh verilmiş bu alanı TOKİ’ye devret, hemşehrilerimiz bu ucuz konut teklifinden faydalansınlar.

2019 Aralık ayında 1.000 lira, 3+1 daire için TOKİ’ye başvuru yapan Osman amcanın makbuzu burada. Bana dedi ki: Daha yerini bilmiyorum, kazma vurulmadı, üç yıldır bekliyorum. Keşke bu Denizlili hemşehrilerimiz için Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanımız Ali Marım döneminde 2 milyon metrekare olarak alınan sosyal konut alanı ranta kurban edilmese, ranta açılmasa, Büyükşehir Belediyesi borçlarını kapatabilmek için bu sosyal konut alanını satmasa da Osman amcam gibi daha birçok hemşehrim de bu sosyal konutları bu alanda elde edebilselerdi.

“YAŞAM ALANLARINI SAVUNMAYA DEVAM”

Denizli’de maalesef, çevre felaketleri de üst üste geliyor. Tavas Avdan’da, Avdan Ovası kömür için talan edildi. Gümüşdere Mahallesi’ndeki güzelim orman alanları mermer ocağı için talan edilmek isteniyor ama Tavaslı hemşehrilerim orada direniyor. Denizli üretir, sizlere rağmen üretir. Sizlere cevabı sandıkta verir.”