08.02.2023, Çarşamba
-3 °C / 5 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: Katledilen kadınlar içimizi acıtmalı

Karaca: Katledilen kadınlar içimizi acıtmalı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 26 Ekim 2022 Çarşamba - 22:14Güncelleme: 27 Ekim 2022 Perşembe - 09:05
Karaca: Katledilen kadınlar içimizi acıtmalı

CHP’nin İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, kadın cinayetlerine ilişkin önergenin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, katledilen kadınların herkesin içini acıtması gerektiğini belirtti.

Kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerinin araştırılmasına ilişkin önerge TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. CHP Grubu adına konuşan genel başkan yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, 2020 yılında aynı konuya ilişkin konuşma yaptığını anımsatarak, şöyle devam etti:

“2020’den bugüne, o önerge reddedildikten sonra neler değişmiş diye bir baktım. Neler değişmiş? Kadınların, kadın mücadelesinin en önemli kazanımı olan ve kadının yaşam hakkının en kıymetli, en üst düzenlemesi İstanbul Sözleşmesi’nden bir erkek aklıyla, bir imzayla hukuksuzca çıkılmış. Yetmemiş, bununla da yetinmemişsiniz 6284’ü tartışmaya açmaya kalkıyorsunuz. Bu da yetmiyor, daha ne yapıyorsunuz? Şüpheli kadın ölümlerini mücadele ederek, ailelere destek olarak ortaya çıkarmaya çalışan ve kadın cinayetlerinde gerçekten ailelere ve cinayete kurban gitmiş kadınlar için mücadele eden bir derneği kapatmak için dava açıyorsunuz. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğini kapatmak istiyorsunuz. İstiyorsunuz ki kadınlar ölsün, çünkü kadınları susturamıyoruz. Kadınlar ölsün ama kadınları öldürenler de elini kolunu sallayarak ortalıkta dolaşsın. Hatta, mümkünse kadınlar ya balkondan düşmüş olsun ya pencereden düşmüş olsun, cinayet olsun ama kimin oradan attığı ve kimin katlettiği de ortaya çıkmasın istiyorsunuz.”

“CANAVARCA HİS OLUŞMAMIŞ”

Haberin DevamıReklam

Erkek arkadaşı tarafından katledilen Şebnem Şirin cinayetine de değinen Karaca, “2021 yılının ekim ayında hemşehrim, çok sevdiğim bir kardeşimin kızı Şebnem Şirin katledildi. Az öncesi hatip buna ilişkin değindiğinde şu canımı çok yaktı: Bir kadın arkadaşımız oraya laf attı. Değerli arkadaşlar, bir cani tarafından Şebnem kızımızın önce boynu kesildi, yetmedi, kızımız 12 bıçak darbesiyle katledildi. Ama ne oldu? Canavarca his oluşmamış. Değerli kadın milletvekili arkadaşlarım, değerli erkek milletvekili arkadaşlarım; eğer bizler buradan bu canice ruha, canilere ‘dur’ diyemezsek emin olun önümüzdeki yıl bu kürsüye geldiğimizde halâ katledilen kadınları anmak ve sayılarını bu kürsüden açıklamak zorunda kalacağız” dedi.

“KATLEDİLEN KADINLARIN FAİLLERİ ORTAYA ÇIKSIN DİYE DURUŞMALARA GİDİYORUZ”

Konuşmasında “Bunlar önlenebilir mi? Tabii ki önlenebilir. Nasıl önlenir?” diye soran Karaca, “Öncelikle, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı bir hata olarak, bir yanlış olarak kabul edip, derhâl sözleşmenin yürürlüğe girmesini, etkin uygulanmasını sağlayarak. Yetmez, cezasızlık politikasına da son vererek bu kadınlar öldürülmeyebilir. Geçtiğimiz günlerde yine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun duruşmasındaydık, kapatma davasında. Bizler, kadınları katledenlerin duruşmalarını adliye koridorlarında izlemek yerine, katledilen kadınların failleri ortaya çıksın diye mücadele eden kadınların duruşmalarına gidiyoruz. Bu, içimizi acıtmalı, her birimizin içini acıtmalı. Aysun Yıldırım, balkondan düştüğü iddia ediliyor çalıştığı iş yerinden ve savcılık tarafından takipsizlik veriliyor ama mücadeleyle Aysun Yıldırım’ın maalesef öldürüldüğü ortaya çıkıyor, faili hakkında tutuklama kararı çıkıyor. Eğer mücadele edilmese ortaya çıkmayacaktı. O nedenle bu önergeye grubumuz adına ‘evet’ oyu vereceğiz diyorum” ifadelerini kullandı.