09.12.2022, Cuma
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: Kadının hakları ucuz siyasete kurban...

Karaca: Kadının hakları ucuz siyasete kurban edilemez

Haber Merkezi - 8 Kasım 2022 Salı - 17:05 Karaca: Kadının hakları ucuz siyasete kurban edilemez

CHP’nin İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Merkezefendi Belediye Meclisindeki LGBT tartışmalarıyla ilgili “kadın haklarının ucuz siyasete kurban edilemeyeceği” açıklamasını yaptı.

A- A+

Merkezefendi Belediye Meclisinde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi Yönetmeliği”nin görüşülmesi sırasında çıkan tartışmalara CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da katıldı. Karaca, yazılı açıklamasında, kadın düşmanı politikaların ve kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesinin devletin ve yerel yönetimlerin sorumluluğunda olduğunu vurguladı.

Merkezefendi Belediyesinin “Şehit Yakınları ve Gaziler Birimi”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi” ve “Sanat Eserleri Değerlendirme Komisyonu” kurma amacıyla Merkezefendi Belediye Meclis gündemine getirdiği teklifin sapkınlık ve ahlak ile özdeşleştirmek istenmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Karaca, şunları kaydetti:

“Belediye Başkanımız Şeniz Doğan’ı hedefe koyanlar neye karşısınız? Kadının birey olmasına mı? Kadının eşit yurttaş olmasına mı? Kadınların anayasal güvence altındaki haklarına mı? Kadına şiddetin önlenmesi için alınacak tedbirlere mi, kadın cinayetlerine mi?

Haberin DevamıReklam

Her gün daha ileriye ve aydınlığa toplumun tüm kesimlerinden tüm kadınlar için kadınlarla birlikte politika yapmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum. Biz, Cumhuriyetin kazanımlarıyla yönetim kademelerine gelmiş kadınlar olarak önümüze çıkan engelleri aşmasını biliriz. Kadın erkek eşitliğinin gerçek anlamda sağlanması için daha gidecek yolumuz ve yapacak işlerimiz var. Yoldan çekilin, gölge etmeyin yeter.

Hangi kaygı ve korku sizi ucuz siyaset yapıp kadınlar için gerekli hizmetlerin engellenmesine itiyor? Eşitsizliklerin, dezavantajların giderilmesi için kanun önünde eşitlik ilkesine uygun bir adım atan Belediyemize bir eşitlik birimi kazandırmayı engellemekle övünecek misiniz? Tek adam aklıyla kadınlara ders vermeye çalışmaktan, toplumu kutuplaştırmaktan da vazgeçin. Size rağmen bu ülkede kadın mücadelesi kazanacak, haklarını ucuz siyasetinize malzeme yaptığınız, korktuğunuz, yok saydığınız kadınlar, sizi iktidarınızdan edecek.”