08.10.2022, Cumartesi
13 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: Kadına karşı işlenen suçlarda bir...

Karaca: Kadına karşı işlenen suçlarda bir cezasızlık algısı var

Haber Merkezi - 11 Mayıs 2022 Çarşamba - 11:49 Karaca: Kadına karşı işlenen suçlarda bir cezasızlık algısı var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, kadına karşı işlenen suçlarla ilgili toplumda cezasızlık algısı bulunduğunu belirtti.

A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, TBMM Genel Kurulu’nda kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ile ilgili kanun teklifinin görüşmeleri sırasında konuştu. Karaca, görüşülmekte olan kanun teklifine itirazlarının dikkate alınmamasını eleştirerek, “Gerek KEFEK Alt Komisyonunda gerek Adalet Komisyonu’nda bu kanun teklifine ilişkin çekincelerimizi, bu kanun teklifinin Anayasa’ya aykırılıklarını tek tek ifade ettik. Ama görüyoruz ki bir ay gibi bir süre beklendi, zannettik ki itirazlarımız doğrultusunda üzerinde bir çalışma yapılıyor. her ne hikmetse pat diye hiçbir değişiklik yapılmadan kanun teklifi TBMM gündemine geldi. Peki, neden bir ay bekledik? Neden bir aydır bekletiliyor? Bunu da anlayabilmiş değiliz” dedi.

“KADIN, KADINA KARŞI SUÇ İŞLERSE NE OLACAK?”

Getirilmek istenen düzenlemeyi yetersiz bulan Karaca, “Teklifle kadına karşı işlenmesi hâlinde cezayı ağırlaştıran ya da artıran hâli düzenliyorsunuz. Peki kadın, kadına karşı işlerse ne olacak? Korkuyorsunuz, ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ demeye korkuyorsunuz. Peki, şunu diyemez miydiniz? Kadına karşı, sırf kadın olduğu için, kadının cinsiyetinden dolayı işlenen suçlar? diyemez miydiniz? Hayır, diyemediniz. Neden demediniz? Ya bu kanun teklifi gerçekten çok acemi hukukçular tarafından incelendi ya da bu kanun teklifini bir anayasa hukukçunuza gösteremediniz, bunu bilemiyoruz. Anayasa Mahkemesinin, anayasal eşitliğe aykırı olacağından dolayı bu kanunu iptal edeceği aşikar” diye konuştu.

DENİZLİ’DEN ÖRNEK VERDİ

Haberin DevamıReklam

Konuşmasında kadına karşı suçla ilgili bir örnek de veren Karaca, “Denizli’de bir üniversite öğrencisi, İstanbul’da öğrenciyken dört yıl boyunca ısrarlı takibe maruz bırakıldı; tayin oldu, gitti, gittiği ilde o ısrarlı takibe maruz bırakan erkek tarafından katledildi. Getirdiğiniz kanun maddesi işte, bu tür ısrarlı takiplerde koruma sağlamıyor. Yani Anayasa’daki eşitlik ilkesine kanun teklifiniz aykırı. Peki ne yapılabilirdi? Örneğin, İstanbul Sözleşmesi’nin 46’ncı maddesi var. Orada cezayı arttıran haller açık ve net bir şekilde düzenlenmiş. Bunları aynen alıp, bu kanun teklifine koysaydınız belki pansuman kanun olmaktan çıkartıp işe yarayan, kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerine çözüm üretecek bir kanun teklifini önümüze kısmen de olsa getirmiş olurdunuz” ifadelerini kullandı.

CEZA ARTIRIMINI YETERSİZ BULDU

Cezalardaki artışı yetersiz bulan Karaca, “Kadına karşı işlenen suçlarda, eziyet suçunda mesela iki yıllık alt sınırı, iki yıl altı aya çıkarıyorsunuz, yaralama suçlarında dört ayı, altı aya çıkarıyorsunuz. Yani cezalarda iki ay, altı ay gibi ama her halükarda hükmün açıklanmasının geri bırakılması ya da infaz kanunundaki düzenlemeleri rencide etmeyecek, ihlal etmeyecek birtakım düzenlemeler getiriyorsunuz. Oysa, toplumda, kadına karşı işlenen suçlarda bir cezasızlık algısı vardır. Öncelikle bu cezasızlık algısını ortadan kaldırmak için caydırıcı hükümler getirmeliydiniz. Eğer infaz kanununa ilişkin burada bir düzenleme getirmiyorsanız. Yani caydırıcı olmak ne demektir? Üç yıl bir ay demektir” diye konuştu.