27.03.2023, Pazartesi
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: İnsanlar yemek için pazarlardan atık...

Karaca: İnsanlar yemek için pazarlardan atık topluyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 26 Nisan 2022 Salı - 19:44Güncelleme: 27 Nisan 2022 Çarşamba - 10:28
Karaca: İnsanlar yemek için pazarlardan atık topluyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, insanların çocuklarına yemek hazırlamak için pazar yerlerinden akşam saatlerinde atık topladığını söyledi.

CHP Grubu tarafından, Türkiye’de çocuk yoksulluğunun araştırılması ve tedbir alınması amacıyla TBMM’ye araştırma komisyonu kurulması önergesi verildi. Meclis Genel Kurulu’nda önergeyle ilgili konuşan CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, çocuk yoksulluğunu önlemek için bilmek gerektiğini belirtti.

Çocuk yoksulluğunun önemli bir problem olduğunu vurgulayan Karaca, “Bilmek için milletin içine gitmek, akşamüstü pazar yerlerini ziyaret etmek gerekir. Orada akşam çocuklarının önüne koymak için atıkları toplayan insanları görmek gerekir. TÜİK’in bu konuda doğru düzgün bir araştırma yapması gerekiyor ama yapmıyor. TÜİK’in yapmadığını üç hekim yaptı. İlkokul, ortaokul ve lisedeki 6-19 yaş grubunda bin 49 öğrenci ile çalışma yürüttü” dedi.

KALP HASTASI ÇOCUKLAR

Haberin DevamıReklam

Araştırmanın verilerini paylaşan Karaca, “Yapılan araştırmada görüldü ki, her 4 çocuktan biri düşük kilolu. Her biri kalp rahatsızlığı potansiyel riskine sahip. Aynı zamanda kansızlıkla mücadele ediyor. Her 4 vatandaştan biri yeterli gelire sahip olmadığı için bir daha gıdaya erişememe kaygısı yaşıyor. Her 8 çocuktan biri yemek yiyemiyor, aç kalıyor. Pek çok çocuk okula beslenme götüremiyor. Bir çocuk beslenme olmadığı için ders çalışıyor gibi numara yapıyorum diyor” ifadelerini kullandı.

‘PAZAR YERİ ATIKLARI AZALIYOR’

Pazar yerlerinde atık toplayanlara dikkat çeken Karaca, “Hükümet bunları bilmek, duymak istemiyor. Elimde okullarda beslenme programınıza ilişkin bir raporunuz var. 2019 yılında yapmışsınız. Çocukların sağlıklı beslenmeleri için bir program yapmışsınız. 2020 yılında başlayacaktınız bu uygulamaya ama başlamadınız. Neden başlamadınız? Yandaşlara bütçe var da çocuklara yok mu? Bir nesil kayboluyor. Maalesef telafisi de mümkün olmayacak. Pazarda aileler sebze meyve topluyor. Karabağlar Belediyesi geçen yıla göre her ay 30 ton pazar atığının yok olduğunu söylüyor. Neden? Çünkü aileler topluyor” diye konuştu.