23.03.2023, Perşembe
10 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: Enerjiye yatırım yapan sanayici icralık

Karaca: Enerjiye yatırım yapan sanayici icralık

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 17 Kasım 2022 Perşembe - 10:54Güncelleme: 17 Kasım 2022 Perşembe - 10:54
Karaca: Enerjiye yatırım yapan sanayici icralık

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, yenilenebilir enerjiye yatırım yapan sanayicilerin icra tehdidiyle karşı karşıla kaldığını belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde yaptığı konuşmada, hem kendi ihtiyacını karşılamak hem ülkenin ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretmek için günej enerjisi santralleri kuran, bunun için kredi kullanan Denizli’deki sanayicilerin bankaların icra tehdidiyle karşı karşıya bırakıldığını söyledi.

“ÜÇ YIL SONRA OYUNU BOZDUNUZ”

Karaca, 2019 yılında güneş enerjisine, yenilenebilir enerjiye yatırım yapanlara ilişkin bir düzenlemenin hayata geçirildiğini, bu düzenlemeyle “Siz yenilenebilir enerjiye yatırım yapın, ihtiyacınızı alın, üste kalan miktarını ben sizden alacağım” denildiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Denizli’de mermer, kablo ve tekstil sektöründe gerçekten, çok müteşebbis, mücadele eden sanayiciler vardır. Onlar size güvendi; yatırımlarını yaptı, kredilerini aldı ve güneş enerji santralleriyle ülkedeki enerji ihtiyacına ve üstelik de ‘temiz enerji’ denilen yenilenebilir enerji kaynaklarına size inanarak, güvenerek yatırım yaptı. Sonra 2019 yılında çıkardığınız, yaptığınız düzenlemeyi üç yıl sonra 2022-Ağustos’unda ‘Ben oyunu bozdum, artık sizden tamamını almayacağım. Tükettiğiniz kadarını alacağım, gerisi bedava verilecek’ dediniz. Denizlili sanayiciler size inandılar, size güvendiler, üç yıl önce yatırım yaptılar, kredi aldılar. Peki, Denizlili sanayicinin size güvenerek aldığı kredileri kim ödeyecek? Biliyor musunuz, Denizli’deki organize sanayi bölgesindeki birçok iş insanı icra tehdidiyle şu an karşı karşıya. Size inanarak kredi aldıkları bankalar bugün sizin düzenlemeniz yüzünden iş insanlarını icra tehdidiyle baş başa bıraktı.”

Haberin DevamıReklam

“ARTAN ENERJİ MALİYETİ NEDENİYLE SANAYİCİ ÜRETEMİYOR”

Denizlili sanayiciye “Ne istiyorsunuz devletten, iktidardan?” diye sorulduğunda, “Hiçbir şey istemiyoruz, bize gölge etmesin yeter” yanıtı alındığını kaydeden Karaca, “Üretir, gider, pazarını bulur, pazarlar ve üstelik her dönem, pandemide dahi ihracat fazlası vermiştir. Ülkenin cari açığının kapanmasına ciddi katkılarda bulunmuştur. Ama biliyor musunuz sizin çıkardığınız bu yönetmelik sonrasında ve sanayide son bir yılda yüzde 700 artan enerji maliyeti sebebiyle bugünzDenizlili sanayiciler üretemiyor. Ekim ayında Denizli’nin pandemide bile artış gösteren, pandemide bile gerçekten tarihi rekorlar kıran ihracatı ilk defa yüzde 20 azaldı Sayın Bakan” dedi.

“SANAYİCİYİ NEDEN CEZALANDIRIYORSUNUZ?”

Uygulamanın sanayiciyi cezalandırmak olduğunu söyleyen Karaca, “Şimdi, en azından şunu yapamaz mıydınız? 2022 Ağustostan itibaren bu yatırımdan faydalanmak isteyenlerden bu düzenlemenin hayata geçirileceğini kararlaştıramaz mıydınız? Üç yıl geriye dönerek sanayiciyi, üreten iş dünyasına, ülkeye katkı veren Denizlili sanayiciyi neden cezalandırıyorsunuz? O icra tebligatları geldiğinde sizin yaptığınız düzenleme yüzünden, size inanarak, güvenerek yatırım yapan Denizlili sanayici için ne yapmayı planlıyorsunuz?” diye sordu.

“KREDİYE ULAŞILAMIYOR”

“Yenilenebilir enerjiye destek için kredi vereceğiz” şeklinde düzenleme çıktığını ifade eden Karaca, “Değişebilir faiz oranları var. Sanayici önünü göremediği için bunu alamıyor. Her şeye rağmen almak isteyen Denizlili sanayiciler de bu kredilere, bu desteğe erişemiyor” diye konuştu.