21.05.2022, Cumartesi
12 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca’dan Rektör Bağ’a PAÜ BİYOM tepkisi

Karaca’dan Rektör Bağ’a PAÜ BİYOM tepkisi

Haber Merkezi - 25 Mart 2020 Çarşamba - 10:30 Karaca’dan Rektör Bağ’a PAÜ BİYOM tepkisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) bünyesindeki Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinin (BİYOM) yıkılmasına tepki göstererek, Rektör Hüseyin Bağ’a “Dozerleri bırakın sorumluluğunuz yerine getirin” çağrısını yaptı.

A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, TÜBİTAK, AB, Tarım ve Orman Bakanlığı destekli, yerli tohum ve bitki üretim merkezine ait milyonluk projelerin yürütüldüğü PAÜ BİYOM’un alanında uzman akademisyenlerin yıllar süren emekleriyle bugünlere getirildiğini, gıda güvenliği, tarımsal çeşitlilik, yerli tohum başta olmak üzere Türkiye tarım ve gıda üretimi açısından olduğu kadar, uluslararası bilim ve araştırmalara sunduğu katkı açısından da örnek bir merkez olduğunu ifade etti.

PAÜ BİYOM’un kışlık sebze ıslahı çalışmalarında vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunu savunan Karaca, “İthal değil, yerli hibrit ve sağlıklı bitki sebzeyi üreten bu merkezin elde ettiği tohum ve sonuçlar, ülkemizin hizmetine sunulup ithalat gerekliliğini ortadan kaldıracak, Tarım Bakanlığına devredilecek. Soğan çeşitlerinden hibrit üretim gerçekleştirme başarısı gösteren BİYOM, bitki türlerinin modern teknolojilerle toplanması, karakterize edilmesi, korunması, çoğaltılması ve ıslah edilmesine, kaybolmakta olan bitkisel gen kaynaklarının korunabilmesi için gerekli teknolojilerin geliştirilmesine, hibrit sebze çeşitleri üretiminin gerçekleştirilmesine evsahipliği yapıyor” dedi.

“Ya unvanınıza, temsil ettiğiniz makamın sorumluluğuna uygun davranın ya da o unvanı bırakın ve makamı onurluca terk edin” diyen Karaca, sözlerine şöyle devam etti:

“PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ise AB, TÜBİTAK, bakanlıklarla yürütülen projelere, bitki ıslahı ve hijyenik bitki çalışmalarıyla hastalıktan arındırılmış bitki üretimi yaparak ithal tohumun önüne geçen uygulama ve araştırma merkezini hedefe koyup, uzun süredir faaliyetlerinin sona ermesine yönelik baskılarıyla ve mobing iddialarıyla bir bilim insanına yakışmayacak yanlış tutum sergiliyor.

Merkezin bulunduğu alana dozerle girilip bitkilerin sökülmesi operasyonunda bizzat orada bulunan, hukuka aykırı işlem yapamazsınız uyarısında bulunan merkez akademisyenleri Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak’ın tartaklanmasına göz yuman Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ı kınıyorum. Pamukkale Üniversitesi’nin liyakatsız atamalarla, mobinglerle gündeme gelmesine sebep olan Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ı bilim insanı ahlakı ve vicdanıyla hareket etmeye, bilim üreten bir kurumu yönettiğini, makamların gelip geçici olduğunu hatırlamaya davet ediyorum. Tüm akademik camiayı ise PAÜ’de yaşanan bu bilim karşıtlığına karşı ses vermeye davet ediyorum.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edildiği, Türkiye’de salgınla mücadelenin sürdüğü, ölümler ve Korona vakalarının arttığı bir dönemde, bilime ne kadar ihtiyaç duyduğumuz ortada iken akademilerin böylesi görüntülerle, bilim yuvası iken aksi olaylarla anılır hale gelmesi üzüntü kaynağıdır. Dozerleri bırakın; bilime hizmet etmek üzere kurulan bu araştırma merkezlerinin büyümesi, desteklenmesi yönündeki sorumluluğunuzu yerine getirin.”