05.12.2020, Cumartesi
7 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu

Karaca’dan “İstanbul sözleşmesi için amasız tutum” çağrısı

Haber Merkezi - 7 Kasım 2020 Cumartesi - 15:57 Karaca’dan “İstanbul sözleşmesi için amasız tutum” çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, İstanbul Sözleşmesi konusunda iktidarın amasız ve fakatsız bir tutum sergilemesini istedi.

A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, “Sayın Bakan, kadına yönelik şiddete karşı olduğunuzu ama ve/veya fakat laflarının arkasına sığınmadan sıfır tolerans sağlayacağınızı, sıfır toleranslı olduğunuzu ifade ettiniz. Gerçekten kağıt üzerinde çok güzel sözler bunlar. Ama bütün kadınlar adına gönül isterdi ki, İstanbul Sözleşmesi hakkında parti yetkililerinizin açıklamalarına karşı da aynı tavrı ve aynı duruşu gösterebilseydiniz” dedi.

“Kadın Bakanlığı istiyoruz” taleplerini de seslendiren Karaca, “Tek bakanlık çatısı altında hem aile hem sosyal hem çalışma hizmetlerini birlikte yürütmek çok zor. Bu nedenle biz tekrar buradan bir çağrı yapmak isteriz. Çalışma hayatı hak ihlallerinin en yoğun yaşandığı alan. Aile değil, Kadın Bakanlığı istiyoruz. Çünkü Kadın Bakanlığı kurulmadığı sürece, kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ve istismarlarının önüne geçilebilmesi mümkün değildir. Şiddet gören kadınların ya da kadının beyanına göre, evden uzaklaştırılan erkeklerin bulunduğu ortamda ‘aile birliği bozuluyor’ denildiğinde kadın şiddet görüyorsa erkek evden gidebilmelidir, kadının beyanı esastır diyebilseydiniz” ifadelerini kullandı.

“EMEKÇİNİN KUMBARASINA GÖZ DİKEN TORBA YASADAN VAZGEÇİN”

Bakan Selçuk’a “Kayıt dışı istihdamı azaltıp aktif sigortalı sayısını artırmak, sosyal güvenliği yaygınlaştırmak için tedbirler alıyoruz” sözlerini anımsatan Karaca, Torba Yasa’dan vazgeçilmesi çağrısı yaparak, şunları söyledi:

“Mecliste şu an bir Torba Yasa konuşuluyor. Bu Torba Yasa’da öyle bir düzenleme var ki, işveren eğer kayıt dışı işçi çalıştırıyorsa, kayıt dışı işçiyi işveren kendi bildirirse işverene işsizlik ödeneğinden, yani işçinin kumbarasından teşvik vereceksiniz ve işverene idari para cezası vermeyeceksiniz. Yine, eğer işçi başvuruda bulunur ise işverenin kayıt dışı olduğunu kabul etmesi şartıyla işçilik alacağı dışındaki tüm haklarından feragat etmesi kaydıyla bu işçiyi istihdama yani sosyal güvenceye dâhil edeceksiniz.”

İNTİHARLARA DİKKAT ÇEKTİ

Diyarbakır’da son iki ayda gerçekleşen 7 intihar vakası nedeniyle Silvan ilçesinde ailelerle yaptığı görüşmeleri anlatan Karaca, “Diyarbakır-Silvan’da 15 yaşında çok başarılı bir çocuğumuz, eğitim hakkına erişemediği için, ailesi çok fakir ve kurs aldıracak olanağı bulunmadığı için üniversite sınavına hazırlanamayacağım kaygısıyla intihar etmiştir. Silvan’da 26 yaşında bir gencimiz bekçilik sınavını kazanmış, sınav sonucu kendisine ilan edilmiş olduktan sonra göreve başlatılmamış ve ‘Suçum ne?’ diye kahrından günlerce perişan olmuş. Kendisine herhangi bir suçu olduğu ifade edilmemiş. İşsizlikten, açlıktan ve ailesine bir lokma ekmek götürememenin getirdiği psikolojik buhranla o da intiharı seçmiştir” dedi.