20.01.2021, Çarşamba
-5 °C / 6 °C Denizli Hava Durumu

Karaca: Vatandaşlar oof of diye inliyor

Haber Merkezi - 16 Aralık 2020 Çarşamba - 21:19 Karaca: Vatandaşlar oof of diye inliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bükçe konuşmasında kullandığı “ooh oh” sözlerine “ekonomik buhranda vatandaşlar oof of diye inliyor” yanıtını verdi.

A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, devam eden bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, 2021 bütçesine sert eleştiriler yöneltti, isim vermeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu “ooh oh” ve AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin’i de “o zaman aç değiller” sözünden dolayı eleştirilerinin odağına koydu.

“VATANDAŞI KANDIRMAYIN”

Türkiye’nin yoksulluk üzerine verilerini gizlediğini söyleyen Karaca, “Tefecilerin, yağmacıların dört gözle beklediği bu bütçede, sosyal bütçeleme yöntemlerinden biri olan insan haklarına duyarlı bütçelemeden söz etmek istiyorum. Vatandaşlar ekonomik buhrandan “Oof, of” diye inlerken “Ooh, oh” diyen Bakana, aynı zamanda “Açlık yok.” deyip bir kuru ekmeği 83 milyona layık gören milletvekiline ve “Türkiye’de yoksulluk sorunu yok.” diyen Bakana da insan haklarına dayalı bütçelemeyi anlatmak zorundayım. Vatandaşı kandırmayın çünkü o vatandaş o yoksulluğu çok derinden yaşıyor” ifadelerini kullandı.

“2021 BÜTÇESİ, KURU EKMEK BÜTÇESİ”

Herkesin insan onuruna uygun yaşam sürmesi için devletin asgari gereklilikleri karşıladığı bütçenin insan haklarına dayalı bütçe olduğunu kaydeden Karaca, “devletin uygulayacağı politikalar, bütçelerinden anlaşılır. Bu bütçe, vatandaşların eşit, adil, onurlu bir yaşam hakkını değil, 5’li çetenin cüzdan hakkını koruyan bütçedir, vatandaşa kuru ekmeği reva gören bütçedir” dedi.