27.02.2021, Cumartesi
6 °C / 20 °C Denizli Hava Durumu

Karaca: Muhtarlıklar icra tebligatlarıyla doldu

Haber Merkezi - 13 Şubat 2021 Cumartesi - 12:35 Karaca: Muhtarlıklar icra tebligatlarıyla doldu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli milletvekili Gülizar Biçer Karaca, muhtarlıkların icra tebligatlarıyla dolduğunu, “gelenler aşk mektubu değil icra tebligatı” yorumları yapılmaya başlandığını söyledi.

A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Altıntop Mahalle Muhtarı Tülay Sücüllü’yü ziyaret etti. Sücüllü, çok sayıdaki icra tebligatını görünce şaşkına dönen Karaca’ya “4 bin nüfuslu mahallede 3 aydan bu yana biriken ortalama bin tebligat mektubu var. Maske cezaları var. ‘Suç ve Ceza’ isimli bir tiyatro oyunun içinde gibiyim. Yüzlerce icra takibi tebligatı vatandaşı bekliyor. Gelen mektuplar arasında icra evrakları var. Mimarlar, mühendisler, şirketler sigortalarını ödeyemeyenler, iş insanları var. İnsanlar ‘kalsın muhtarım, evrak beklesin. Ödeyecek gücüm yok’ diyor. Çünkü iş alanları kısıtlanmış durumda” dedi.

“AŞK MEKTUBU ESPRİSİ YAPIYORLAR”

Her gün muhtarlık ofisinin kapısından üzülerek girdiğini kaydeden Sücüllü, “Gözümü evrakla açıyorum. ‘İşin çok mu yoğun’ diye soruyorlar. Espri yapıyorlar, keşke aşk mektubu gelse diye ama maalesef icra mektupları geliyor. Gelen evrakı 3 ay kadar bekletme süresi var ama 6-7 ay kadar bekletiyoruz gelip alırlar diye” ifadelerini kullandı.

MAHALLELİNİN ORTALAMA 4’TE 1’İ İCRALIK

Pandemi sürecinde yaşanan mağduriyetlerin arttığına dikkat çeken Karaca ise, “4 bin seçmeni olan mahallenin yaklaşık 4’te 1’i icralık durumda. Bu maktuplar, bu mahalle bir gösterge. Yaşanan sorunlar ortada. Ödeme emirleri, tebligatlar, icralar, mektuplar, cezalar, borçlar, ödenemeyen sigortalar, icra takipleri yaşanan ekonomik buhranı gözler önüne seriyor. Batık krediler nedeniyle önümüzdeki yıl çok sayıda şirketin iflas edeceğine işaret ediliyor. 2020 yılı sonu itibariyle icra dairelerindeki dosya sayısı 23 milyona ulaştı. 2023’te 2 trilyon dolar geliriniz olacak diye vaatte bulundular. ‘25 bin dolar kişi başına geliriniz olacak’ dediler. Ancak 2023’e iki yıl kala bu hedefler fos çıktı. 2008’de milli gelir 783 milyar dolardı. Bugün 702 milyar dolara düştü. 2007’de kişi başına gelir 9 bin 735 dolardı. Bugün 8 bin 381 dolar. Sadece vatandaşlarımızın tüketici kredisi ve kredi kartı borcu son bir yılda yüzde 44 artarak 820 milyar TL’ye ulaştı. Bankalarda yakın izlemedeki kredilerin tutarı ise 360 milyar lira. Takipteki alacak bakiyesi 150 milyar liraya çıktı. Bunca borç nasıl ödenecek? Saray’ın şatafat düşkünlüğünün faturasını bu halk mı ödeyecek?” diye konuştu.