11.07.2020, Cumartesi
24 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu

Karaca, engelli maaşlarının iyileştirilmesi için yasa teklifi verdi

Haber Merkezi - 3 Aralık 2019 Salı - 11:42 Karaca, engelli maaşlarının iyileştirilmesi için yasa teklifi verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, engelli maaşlarının iyileştirilmesi için kanun teklifi verdi.

A- A+

CHP Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, konu ile ilgili açıklamasında, engelli vatandaşların haklarına erişim engellerinin ortadan kaldırılmadığı bir Türkiye tablosu bulunduğunu, Çalışma Bakanlığı ile birleştirilerek Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak hizmet veren bakanlığın adından sosyal politikaların dahi kaldırıldığını, sosyal devlet ilkesinin gereklerinden uzaklaşıldığını, bu uygulamaların “sosyal yardımlara” indirgendiğini söyledi.

İhtiyaç sahiplerininin “muhtaçlık” üzerinden tanımlandığını kaydeden Karaca, “Sosyal yardımları hak” değil lütuf gören bakanlık, engelli vatandaşlarımız ile ilgili yardımlarda da ne yazık ki adaletli davranmadığı gibi, haklara erişim engellerini ortadan kaldıracak adımlar yerine yardımları sopa gibi kullanmaktan çekinmemektedir” dedi.

Engelli aylıklarının hesaplanmasında “hane başına düşen gelir ölçütü” uygulamasını eleştiren karaca, “2015 yılında, 25. Dönemde TBMM’ye bu uygulamadan doğan sorunların giderilmesi için yasa teklifi sunmuştum. 27. Dönemde de yasa teklifimi yenileyerek uygulama dışında bırakılan ve maaşları kesilmiş olan engellilerimizin yeniden maaş alabilmesinin önünü açmak için girişimde bulundum. Engelli maaşı bağlamak için hane geliri hesaplanırken o hane içindeki engelli de hesaplamaya dahil ediliyor. Oysa ki çalışması mümkün olmayan engellinin bu hesaplamanın dışında tutulması gerekli. Ayrıca TBMM Başkanlığına sunduğum kanun teklifinde engelli maaşlarının arttırılmasına yönelik düzenlemeler de var. Teklifimizin yasallaşması, engellilerin haklarına erişimi ve yaşadıkları zor koşullarda ihtiyaçlarının karşılanabilmesi açısından önemli bir adım olacaktır” diye konuştu.