02.12.2022, Cuma
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: Dolu afetinde zarar görenlerin borçları...

Karaca: Dolu afetinde zarar görenlerin borçları ertelensin

Haber Merkezi - 30 Nisan 2021 Cuma - 11:53 Karaca: Dolu afetinde zarar görenlerin borçları ertelensin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, dolu felaketi yaşayan üreticilerin zararının karşılanmasını, kredi borçlarının 2 yıl süreyle faizsiz ertelenmesini istedi.

A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Honaz7da geçtiğimiz günlerde dolu felaketi yaşayan üreticileri ziyaret etti. Menteş, Kızılyer, Dereçiftlik, Aşağıdere, Yokuşbaşı ve Kaklık mahallelerinde incelemeler yapan Karaca, üreticilerin istek ve şikayetlerini dinledi.

“ÜRETİCİLER YIKICI HASARLA BAŞ BAŞA”

Dolunun ürünlere büyük zarar verdiğini belirten Karaca, “Beş mahallemizde etkili olan dolu felaketi, üreticilerimizi yıkıcı bir hasarla başbaşa bıraktı. Çiftçilerle görüşmelerimizde gördük ki birçok tarlada yüzde 50 ile 70 arasında hasar var. Ürünler zarar görmüş ancak TARSİM görevlileri geldiklerinde ‘bitkiler yerinden sökülmemiş, zararınız o kadar değil’ diyor. Bazı bölgelere gidilmemiş, çiftçilerimizin anlattığına göre bazılarına da müracaat edildiğinden çok sonra gidilip hasar yokmuş gibi davranışmış. Çiftçinin binbir emekle yetiştirdiği hasat zamanının yaklaştığı ürünler zarar gördüğünde, o çiftçi zararını bir sonraki hasat dönemine kadar karşılayamıyor. TARSİM mevzuatının çiftçilerin lehine değişiklik gerektirdiği ortadadır. Hasar değerlendirme kriterleri genişletilmeli, sigorta memurları bu konuda meslek içi eğitime tabi tutulmalı ve yaptıkları işler denetime tabi tutulmalıdır” dedi.

Haberin DevamıReklam

“FOTOĞRAF ÇEKTİRİP GİDİYORLAR” İDDİASI

Üreticilerin “Yüzde 70’ten vazgeçtik, yüzde 50’sinin karşılanmasına razıyız. Geliyor, fotoğraf çektirip gidiyorlar” şeklinde yakınmalarda bulunduğunu anlatan Karaca, üreticilerin yaşadığı hasarın karşılanması gerektiğini, kredilerinin faizsiz 2 yıl ertelenmesi gerektiğini söyledi. Karaca, şunları kaydetti:

“Müdür, gitmediği bölgelerde dolu zararının oluşmadığını mı düşünmektedir? Yoksa TARSİM Müdürü de partili-partisiz ayrımına mı gitmiştir? Zarar ortada tarımdan, sigortadan anlamayan biri dahi bunu görebilecek durumda. Peki ne yapılabilir? 14 aydır bir pandemi döneminin içerisindeyiz. Birçok sektöre destek açıklandığı ilk aylarda çiftçi ve tarım sektörü görmezden gelindi. Borçların yapılandırılması paketinde çiftçi unutuldu. Çağrılarımız ve mücadeleler sonucu bir nebze bu mağduriyetler görülmeye başlandı. Çiftçi borcunun 2 yıl faizsiz ertelenmesini isterken yüksek faizlerle yapılandırmalar ile karşılaştı. Ancak çiftçi için açıklananlar sadece lafta ve kağıt üzerinde kaldı. Çiftçinin borcunu yüksek faizle yapılandırmak tarım politikası değildir. Primini ödediği TARSİM’den çiftçiyi yararlandırmamak bir tarım yönetimi değildir. Enflasyon ve maliyet artışı yokmuş gibi iki yıl üst üste aynı destek miktarını övüne övüne açıklamak bir tarım yönetimi değildir. Tarım yönetimi, yerli üretimi desteklemekle olur. Tarım yönetimi; ithalat politikasını değil ihracat politikasını desteklemekle olur. Tarım politikası, Tarım Kanunu gereği çiftçiye hakkı olan yüzde 1’lik desteği vermekle olur.”