17.01.2021, Pazar
2 °C / 4 °C Denizli Hava Durumu

Karaca: Denizli’nin Deprem Eylem Planı nerede?

Haber Merkezi - 13 Ocak 2021 Çarşamba - 10:34 Karaca: Denizli’nin Deprem Eylem Planı nerede?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde “Denizli’nin Deprem Eylem Planı nerede?” diye sordu.

A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, dün meydana gelen ve büyüklüğüyle ilgili bir kurumdan 3.9, diğer kurumdan 4.0 açıklaması yapılan depremin ardından, Denizli’de olası bir deprem afetine karşı ne önlemler alındığını gündeme getirdi.

KASIMDA SORDU, YANIT ALAMADI

Kasım ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesini TBMM’ye sunduğunu, ancak soruların yanıtsız bırakıldığını bildiren Karaca, “Harekete geçmek için ille bir deprem mi yaşanması lazım? Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan neyi bekliyor? Ortada ne eylem planı var ne özel tedbirler. Görevlerini her seferinde biz mi hatırlatalım? Denizli çok hareketli, deprem kuşağında bir bölge. Hemşehrilerimiz son günlerde art arda gerçekleşen depremler nedeniyle kaygılı. Akademisyenler, uzmanlar uyarıyor. Bizler, devletin kurumlarının, kamu yetkililerin ön tedbir ilkesi ile hareket etmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Sorularımıza yanıt bekliyor, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin somut adımlar atmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Karaca’nın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı öngergede yer alan sorular şöyle:

-Denizli’de deprem için yapılan çalışmalar nelerdir?

-İl bazında deprem eylem planı hazırlanmış mıdır?

-Kamu binalarında depreme dayanıklılık testi yapıldıysa kaç bina için dayanıklılık ve güçlendirme testi yapılmıştır?

-Denizli’de deprem toplanma alanı olmayan mahalle var mıdır? Var ise gerekçesi nedir?

-Denizli’de zorunlu deprem sigortası bulunan bina sayısı kaçtır? Zorunlu deprem sigortası için toplanan para ne kadardır?

-Denizli’de riskli alan olarak belirlenen alanlar nerelerdir?

-Riskli alanların kaçında kentsel dönüşüm çalışmaları yapılmıştır?

-Riskli yapı tespiti yapılan bina sayısı kaçtır? Kaç tanesinin yıkım çalışmaları başlatılmıştır?

DEPREMLE İLGİLİ BİLGİ EDİNMEK İÇİN CİMER’E BAŞVURDU

Geçen yıl kasım ayında yaşanan İzmir depreminin ardından Denizli Büyükşehir belediye Meclisinde dört siyasi partinin ortak önergesiyle Deprem ve Doğal Afet Komisyonu kurulduğunu, ancak bu komisyonun sadece bir kez başkan seçmek için toplandığı belirten Karaca, şunları kaydetti:

“Bakanlıklardan önergelerimize yanıtlar ne yazık ki çoğu zaman gelmiyor. Bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ki sadece biz değil, Denizli halkı da sorularımızın yanıtlarını bekliyor. Denizli Büyükşehir Belediyesine bilgi edinme başvurusu da yaparak depreme dair önlemleri sorduk. Umarım ortak akılla, deprem ve afetlerin önlenmesi anlayışıyla gerekli hazırlıklar gecikmeksizin yapılır, Deprem Eylem Planı hazırlanır. Telafisi olmayan hasarlar yaşamamak için uyarılarımız dikkate alınır.”

Karaca, depremle ilgili bilgi edinmek üzere CİMER üzerinden Denizli Büyükşehir Belediyesine başvuruda bulunduğunu sözlerine ekledi.