17.09.2021, Cuma
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: Ayçiçeğinde maliyet arttı, satış fiyatı...

Karaca: Ayçiçeğinde maliyet arttı, satış fiyatı düştü, taban fiyat uygulanmalı

Haber Merkezi - 14 Eylül 2021 Salı - 12:25 Karaca: Ayçiçeğinde maliyet arttı, satış fiyatı düştü, taban fiyat uygulanmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ayçiçeğinde artan maliyetlere karşı çiftçiden alınan ürünün fiyatında düşüş yaşandığını belirterek, taban fiyat uygulanmasını istedi.

A- A+

Tavas’ın Solmaz Mahallesi’ne giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, ayçiçeği üreticileriyle bir araya gelerek sorunlarını dinledi. İhraç edilen kaliteli çerezlik beyaz çekirdeğin üretimini yapan çiftçiler, alım yapan firmaların kendi aralarında anlaşarak fiyat kırdıklarını ve kendilerini maliyetin altında satışa zorladıklarını söyledi.

“DEVLETİN KURUMLARI AYÇİÇEĞİ ALIMI YAPMALI”

Çiftçilerin aktardığı maliyet ve satış fiyatı yakınmalarına dikkat çeken Karaca, devletin duruma müdahale etmesi gerektiğini, devletin kurumlarının üreticiden ayçiçeği alım yapmasını istedi. Karaca, şunları söyledi:

Haberin DevamıReklam

“Üreticinin elindeki bu beyaz çekirdeği en nitelikli, en aromalı, en kaliteli çekirdek bu. Alım yapan 3-4 özel şirket, bu çekirdeği almak için tekel oluşturmuş durumda. Geçen yıl yaklaşık 14 liradan aldıkları bu çekirdeğe bu yıl 6 lira fiyat verilmekte. Oysa çiftçilerimiz 9-12 lira arasında bir maliyeti ifade ediyor. Burada yapılması gereken iktidarın kendi üreticisini korumak için kartellere son vermek adına devletin alım yapan birliklerini devreye sokmasıdır. Gerçek değerinde çiftçinin de para kazanabileceği en az 14 liradan taban fiyat açıklaması gerekiyor. Çiftçilerimizin bankalara ödeme zamanları geldi. Tarım Kredi kooperatifine ödeme zamanları geldi. Üreticimiz 3-5 tüccarın insafına bırakılmamalı. Derhal çiftçi desteklenmeli, taban fiyat açıklanmalı. İktidar demeli ki çiftçinin çekirdeğini 14 liradan alıyorum. Bu açıklama çiftçiyi rahatlatacaktır.”