27.07.2021, Salı
21 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: AKP’nin hayvan hakları kanun teklifi...

Karaca: AKP’nin hayvan hakları kanun teklifi fiyasko

Haber Merkezi - 6 Temmuz 2021 Salı - 20:35 Karaca: AKP’nin hayvan hakları kanun teklifi fiyasko

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan "Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"ni değerlendirirken “fiyasko” ifadesini kullandı.

A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer karaca, komisyon toplantısında yaptığı konuşmada, tüm siyasi partilerin milletvekillerinin imzası ve uzlaşısıyla onaylanan 50 maddelik önerinin yer aldığı raporun değil, AK Partinin kendi hazırladığı teklifi dayattığını söyledi. Karaca, komisyon üyelerine “imzalarınıza sahip çıkın” çağrısında bulundu.

Karaca, 5 ay boyunca çalıştıkları, CHP adına sözcülüğünü yaptığı komisyonun raporunu uzlaşıyla tamamladığını ve tüm siyasi parti temsilcisi milletvekillerinin raporda imzası bulunduğunu, ancak AK Parti’nin kendi teklifini dayattığını kaydetti. Karaca’nın komisyon toplantısındaki konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Bu kanun teklifi, komisyon raporumuzun madde ve önerilerinin birçoğunu içermiyor. ‘Devrim yapıyoruz’ dedi AKP. Komisyon raporu, 1. maddemizde de önerdiğimiz gibi Hayvan Hakları Kanunu olarak kanun adı değiştirilmelidir.

Kendisi Komisyonun başkanı olan Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in tutanaklarda beyanları var. Ne diyor? ‘Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını sağlamayacak ceza öngörülmelidir. Mevcutta yok, ancak ekleyeceğiz’ demesine rağmen getirilen teklifte ne yazık ki yok.

‘Apartman yönetim planında kat mülkiyeti kanununda değişiklik yapacağız, keyfi düzenlemelere son vereceğiz’ diye önermiştik, getirdikleri teklifte bu da yok.

Kamu lojmanlarında hayvan beslenmesinin yasaklanmasının ortadan kaldırılmasını önermiştik. Bakıyoruz ki teklifte yok.

Belediye ve İl Özel İdareleri ile ilgili görev tanımı getirilerek, ‘görevini ihlal eden belediye başkanı ya da yardımcıları hakkında cezai yaptırım getirilmeli’ dedik. Herkesin imzası var, ancak bu düzenlemede, bu teklifte yok.

‘Hayvan bakımevlerinde 24 saat çalışan kamera sistemi kuracağız, hayvan hakları gönüllüleri izleyebilecek’ diye önerdik, ancak getirilen teklifte yok.

Mobil kısırlaştırma ünitelerinin kaldırılması gerekir demiştik, bu kanun teklifinde yok.

‘Hayvanlara karşı cinsel ilişki’ ifadesi var. Hayvanların rızası mı var ki cinsel ilişki tanımını kullanıyorsunuz? Hayvana karşı her türlü istismarın, tecavüzün denmesi gerekirken bu kanun teklifinin bir zihniyet değişikliği öngörmediğinin açıkça göstergesi.

Kadın ve çocuğa karşı işlenen suçlara bakıldığında, geçmişte hayvana yönelik suçlar işlediklerine dair istatistikler mevcut. Biz ciddi yaptırımlar getirirsek hem hayvanlar hem de çocukları ve kadınları da korumuş olacağız. Haklarının teslimi için burada düzenleme yapılması gerekiyordu, yok!