17.05.2022, Salı
17 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Karaca: Aile sigortası derhal meclisten geçirilmelidir

Karaca: Aile sigortası derhal meclisten geçirilmelidir

Haber Merkezi - 17 Mart 2020 Salı - 14:39 Karaca: Aile sigortası derhal meclisten geçirilmelidir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, coronavirüs salgınıyla birlikte yaşanan problemlerin çözümüne ilişkin CHP’nin hazırladığı yasa teklifini bir hafta içinde meclise sunacaklarını, teklifte yer alan “aile sigortası”nın bir an önce hayata geçirilmesini istediklerini bildirdi.

A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, yaptığı açıklamada, Çin’de başlayan ve 11 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen coronavirüs salgını ile ilgili önerilere ilişkin önerilerini dile getirdi.

CHP Parti Meclisinin verdiği yetkiyle MYK’nın, tüm kongreleri ve 37. olağan kurultayı ileri bir tarihe ertelediğini anımsatan Karaca, il ve ilçe örgütlerine coronavirüs kontrol altına alınıncaya kadar kalabalık etkinlikler yapmamaları uyarısında bulunulduğunu kaydetti.

CHP Ekonomi Masası tarafından alınacak önlemlere ilişkin bir çalışma yürütüldüğünü, CHP olarak önerilerini içeren yasa teklifinin bir hafta içerisinde meclise sunacaklarını ifade eden karaca, önerileri şöyle sıraladı:

1-Aile sigortası derhal meclisten geçirilmelidir

2-Çalışanların izin şartları kolaylaştırılmalı, işsizlik maaşı süreleri uzatılmalıdır.

3-İşsizlik Fonu ile ilgili mecliste bulunan torba yasa geri çekilmelidir

4- Vergi ve sigorta primleri ertelenmelidir.

5- Ücretli öğretmenlere İşsizlik Fonundan maaş ödenmelidir

6- Su, elektrik ve gaz faturalarının ödemelerindeki gecikmeler nedeniyle kesme işlemleri derhal durdurulmalı, ödeme yapılmadığı için kesilen su, elektrik ve gaz yeniden bağlanmalıdır.

7- Yol, köprü, tünel, havaalanı, şehir hastaneleri için yapılacak garanti ödemeleri bir yıl için ertelenmeli.