13.07.2020, Pazartesi
22 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu

Çavuşoğlu: Emekli ikramiyesi 2 bin lira olsun

Haber Merkezi - 30 Haziran 2020 Salı - 17:07 Çavuşoğlu: Emekli ikramiyesi 2 bin lira olsun

CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, emekli, dul ve yetimlere verilen bayram ikramiyelerinin 2 bin liraya yükseltilmesini önerdi.

A- A+

CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Emekliler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, maaşlarının asgari ücretin altında kalması nedeniyle emeklilerin ay sonunu getirmediğini belirtti. Emeklilerin sıkıntılarının her geçen gün daha da arttığını dile getiren Çavuşoğlu, “Yıllarca alın teri dökerek, prim ödeyerek emekliliği hak edenler ciddi geçim sıkıntısı yaşıyor. Oysa sosyal devletin en önemli görevlerinden biri hayatlarını çalışarak devlete prim ödeyerek yıllarını veren emeklilerimizin yaşlılıklarını mutlu, huzurlu refah içinde geçirmesini sağlamak olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Emeklilerin sorunlarının son yıllarda katmerlenerek arttığını kaydeden Çavuşoğlu, “ Neoliberal politikalar emeklilerimizin belini iyice büktü. Emeklilik giderek daha da zorlaştı ve emeklilik yaşı yükseldi. Ayrıca emekli aylıkları düşmeye başladı. Milyonlarca emeklimiz asgari üretin altında maaş alıyor, açlık sınırın altında yaşam mücadelesi veriyor. Özellikle COVID- 19 pandemi sürecinde emeklilerimiz kaderleriyle baş başa bırakılarak, adeta unutulmuştur. Torununa harçlık verebilmek, ay sonunu getirebilmek için iş arıyor, gündelik işlerde çalışarak ev kirasını ödemeye çalışıyor. Emeklilerimizin yaşadığı olumsuzluklar uluslararası raporlara da yansıdı. En son yayınlanan ‘Küresel Emeklilik Endeksi’nde ülkemiz maalesef sonlarda yer aldı. Dünya nüfusunun yüzde 67’sini temsil eden 37 ülkenin emeklilik sisteminin ölçümledi. Ülkemiz 37 ülke arasında ‘en iyi emeklilik’ araştırmasında en kötü notu alan 3’üncü ülke oldu. Ülkemiz sadece Arjantin ve Tayland’ı geride bırakabildi” dedi

Emeklilere maaş artışı ve insan onuruna yakışır bir yaşam sürmeleri için TBMM’de çok sayıda teklifte bulunduğunu anımsatan Çavuşoğlu, “Bunlardan bazıları; bankalar tarafından verilecek promosyon tutarının bir maaş olarak güncellenmesi, kurban bayramına özel ikramiye ödenmesi, 2000 yılından önce emekli olanların maaşlarının güncellenmesi, bayram ikramiyelerinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesi, toplu iş sözleşmelerine emeklilerin de dahil edilmesi, sadece yüzde 10 oranında MTV ödemesidir. Bugün bayramlarda emeklilerimize verilen 1000’er lira ikramiye de partimizin sayesinde olmuştur. Seçim vaatlerimizde yer alan ikramiye vaadi sonucu iktidarın ‘emeklilere refahtan pay verilemez’ söylemine karşın partimizin etkin ve doğru muhalefeti sayesinde iktidarın direnci kırılmıştır. Elbette partimiz ve bizler emeklilerimiz için bunları yeterli görmüyoruz. Son olarak da partimiz emekli, dul ve yetimlere verilen bayram ikramiyelerinin 2 bin liraya yükseltilmesini istedi” diye konuştu.