21.04.2021, Çarşamba
9 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Ertemür: Uğur Mumcu cesaret ve saydamlığı...

Ertemür: Uğur Mumcu cesaret ve saydamlığı simgesiydi

Haber Merkezi - 24 Ocak 2018 Çarşamba - 11:33 Ertemür: Uğur Mumcu cesaret ve saydamlığı simgesiydi

CHP Denizli İl Başkanı Ali Rıza Ertemür, 25 yıl önce hain bir saldırıya kurban giden gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun cesaret ve saydamlığın simge isimlerinden olduğunu belirtti.

A- A+

CHP İl Başkanı Ali Rıza Ertemür, 1993 yılında düzenlenen suikasta kurban giden Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, kanlı bir pazar sabahında, basının onurlu kalemi gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun evinin önünde alçakça bir pusuda katledildiğini söyledi.

Cinayetin üzerinden 25 yıl geçtiğini, ancak ne kiralık tetikçilerin ortaya çıkarılabildiğini ne de hain saldırının perde arkasındaki ellerin bulunabildiğini ifade eden Ertemür, “İnandığı değerler ışığında canını veren Mumcu’yu katledenler; vurdular, parçaladılar. Ancak her parçasından onun gibi, onu aşacakların doğacağını unuttular. Yokluğuyla geçen bunca sürede halkımızın içindeki Uğur Mumcu sevgisi hiç bitmediği gibi, inandığı değerler ve ona duyulan sevgi her geçen gün daha da arttı. ‘Bir gün mezarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi. Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi’, böyle seslenmişti Uğur Mumcu bize katledilmeden önce. Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Mumcu’nun gerçekleri, doğruları yılmadan savunduğunu, cesaretin ve saydamlığın simgesi olduğunu, kalemini demokrasi ve doğruluktan yana kullanırken ellerinin bir an bile titremediğini kaydeden Ertemür, sözlerine şunları ilave etti:

“Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Bahriye Uçok, Ahmet Tamer Kışlalı ve diğer aydınlarımızın faili meçhule kurban gittiği alçakça cinayetlerin takipçisi olduğumuzu; fikirlerinin, savunduğu ve inandığı değerlerin sonsuza dek var olacağını defalarca hatırlamaktan usanmayacağız. Bedenen aramızda olmasa bile Uğur Mumcu, laik ve demokratik bir Türkiye için kalemi ile yürüttüğü onurlu mücadele bizlere örnek olmakta, yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Hayatı boyunca doğru bildiğini yazmaktan korkmayan demokrasi sevdalısı, cesaretin simgesi Uğur Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 25. yıldönümünde sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.”