01.07.2022, Cuma
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Çavuşoğlu’ndan Bakan Selçuk’a: Sorunları çözemiyorsan istifa...

Çavuşoğlu’ndan Bakan Selçuk’a: Sorunları çözemiyorsan istifa et

Haber Merkezi - 2 Eylül 2020 Çarşamba - 15:45 Çavuşoğlu’ndan Bakan Selçuk’a: Sorunları çözemiyorsan istifa et

CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un öğretmen maaşlarına yönelik sözlerini eleştirerek, "Bakanlık şikayet makamı değil, çözüm makamıdır. Eğitimin ve eğitim emekçisi öğretmenlerin sorunlarını çözemiyorsa istifa etsin" açıklamasını yaptı.

A- A+

CHP İl Başkanı Bülenti Nuri Çavuşoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin öğretmen maaşları konusunda 33 OECD ülkesi arasında 27. sırada yer aldığına dikkat çekti. Eğitimin toplumun en temel kamusal hakkı olduğunu, devletin de bunu sağlama görevi bulunduğunu belirten Çavuoğlu, Milli Eğitim Bakanı’nın maliyet hesabı yapmak yerine eğitimde kaliteyi lükseltmesini istedi.

Bakanın Selçuk’un açıklamasıyla eğitime ayrılan bütçenin yetersizliğini itiraf ettiğini kaydeden Çavuoğlu, “Eğitime daha fazla pay ayrılmasına yönelik bir çalışma yok . Bakanın açıklaması siyasi iktidarın meseleye kamu hizmetlerine, yurttaşa götürülen hizmete, kamu görevlilerine verilen ücrete dönük bizim kabul edemeyeceğimiz yaklaşımın dışa vurumudur. Yapılan açıklama talihsizdir ve kabul edilebilir değildir. Pandemi sürecinde okullarda hijyenin önemi ortadayken ve Milli Eğitim Bakanı yaz tatilinin başından itibaren okulların yeni eğitim öğretim yılına hazır olduğunu her defasında açıklarken görüyoruz ki hiç bir hazırlık yapılmamış. Okullarda temizlik malzemeleri, temizlik görevlisi yok. Çünkü Milli Eğitimde buna ayrılacak bütçe yok” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam

Mevcut iktidar döneminde eğitimin deneme yanılma yöntemiyle idare edilmeye çalışıldığını öne süren Çavuşoğlu, “İktidar göreve geldiği günden bu yana sürekli sistem ve müfredat değişti. Köy okulları kapatılarak kırsal kesim taşımalı eğitim ile kaderine terk edildi. Kırsal mahallelerde genç nüfus kalmadı. Öğretmen açığı ortada iken yüz binlerce öğretmen atanmak için sıra bekliyor. Bugünkü şartlarda ise öğretmenler gelecek kaygısı içine düşmüş. Milli Eğitim Bakanı da çıkıp öğretmen maaşlarının yük olduğunu açıklayabiliyor. Milli Eğitim bakanı şikayet için değil, eğitimin sorunlarını çözmek için o koltukta oturuyor. Kendisi bir an önce gerekeni yapmalı, yapamıyorsa istifa etmelidir” dedi.