30.06.2022, Perşembe
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. CHP
  6. /
  7. Çavuşoğlu: Vatandaş çözümü intiharda buluyor

Çavuşoğlu: Vatandaş çözümü intiharda buluyor

Haber Merkezi - 28 Eylül 2020 Pazartesi - 15:30 Çavuşoğlu: Vatandaş çözümü intiharda buluyor

CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, son dönemde özellikle ekonomik ve insanca yaşama dair taleplerinin yerine getirilememesi nedeniyle intihar vakalarının arttığını, vatandaşın çözümü intiharda bulduğunu belirtti.

A- A+

CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, yazılı açıklamasında, Denizli’de geçtiğimiz günlerde 4 intihar vakası yaşandığını anımsatarak, son 1 yılda basına yansıyan intihar vakalarında ciddi artış gözlemlediklerini, Bunların büyük bölümünün ekonomik nedenlerden kaynaklandığını ifade etti. Çavuşoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

“İnsanlar kendilerine, çocuklarına kıyafet alamıyor, pazara çıkamıyor, çocuklarının okul masraflarını karşılayamıyor, zaruri ihtiyaçlarının faturalarını dahi ödeyemiyor. 300 dolarlık asgari ücretle 1 ay geçinmeye çalışan aileler, çocuklarının barınma beslenme, sağlık ve sosyal yaşam haklarını karşılayamaz duruma geldi. Sorunlar üst üste gelip, içinden çıkılmaz duruma gelince vatandaşımız da çözümü maalesef intiharda buluyor. Yaşama hakkı, en temel insan hakkıdır. Sosyal devletin en önemli görevlerinden birisi insanların insanca, insan onuruna yakışan bir şekilde yaşamasını sağlamaktır. Geldiğimiz nokta çok acı verici bir haldedir. herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekmektedir. Maalesef yandaş medya ve hükümet hala intiharların psikolojik nedenlerle gerçekleştirildiğini öne sürüyor. Hükümet, insanların ölümünden kendini sorumlu tutmamak için türlü türlü senaryo ya başvuruyor. Sürekli gündem değiştirmek için farklı operasyonlar yapıyorlar. Türkiye’nin gerçeğini görmezden geliyorlar. Şu anda ülkemizin gerçeği, intihar eden vatandaşlardır. İnsanlar aç kaldığı için, iş bulamadıkları için, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için canlarına kıyıyorlar.”

Haberin DevamıReklam

CHP iktidarında getirilecek uygulamaya da değinen Çavuşoğlu, “Aile sigortasını hayata geçirdiğimiz zaman, kimse böyle bir açlıkla, yoksullukla karşı karşıya kalmayacak. Türkiye şu anda intihar edenlerin ülkesine dönüşmüş durumda. Her ay onlarca insan intihar ediyor, bunu görüp tedbir almak lazım. Yoksa intiharları psikolojik gerekçelere bağlayarak işin içinden çıkamazsınız. Hükümet, bu şekilde işin içinden çıkamaz” ifadelerini kullandı.