22.01.2021, Cuma
0 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu

Çavuşoğlu: AKP zam olup yağmaya devam edecek

Haber Merkezi - 5 Ocak 2021 Salı - 11:28 Çavuşoğlu: AKP zam olup yağmaya devam edecek

CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, yeni yılda peş peşe gelen zamları “AKP, memleketin başına zam olup yağmaya devam edecek” sözleriyle eleştirdi.

A- A+

CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada, iktidarın kaşıkla verip kepçeyle alma alışkanlığını yeni yılda da sürdürdüğünü, 1 Ocak itibariyle vergi ve cezalar ile birlikte elektrik, doğalgaz, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine zam yapıldığını anımsattı. Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Hükümet 2021 yılına bu zamlarla birlikte hızlı bir giriş yaptı. Yılbaşı gecesi elektriğe yüzde 6, doğal gaza yüzde 1 zam gelirken; memur maaşlarına yüzde 7,36, emekliye yüzde 8,36 zam yapıldı. Köprü ve otoyol geçişlerine ise ortalama yüzde 25 zam yapılırken, 31 Aralık itibariyle enflasyon yüzde 14,6 olarak açıklandı. Elektrik Mühendisleri Odasına göre, dört kişilik bir ailenin 1 Ocak 2020’de 163.4 TL olan elektrik faturası 20 TL’lik artışla 183.4 TL’ye yükseldi. Kaşıkla verdiklerini kepçeyle almaya başladılar.”

Özellikle pandemi günlerinde devletin vatandaşın yanında olması gerekirken, temel tüketim maddelerine yapılan zamlar kabul edilemez bulduklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Yandaş müteahhitlerin borçları bir kalemde silinirken, devletin vergi yükünü sırtlayan dar gelirli vatandaşlar ve esnaflar geçmedikleri yolların ve köprülerin, binmedikleri uçağın, yatmadıkları hastanenin parasını ödemeye devam edecekler. Enflasyonla mücadele ettiklerini iddia ediyorlar, yeni yıla zamlarla giriyorlar. AKP hükümeti son demlerinde memleketin başına zam olup yağmaya devam edecek gibi görünüyor. Yapılacak ilk seçimlerde halkımız bunlara gereken dersi verecek ve halkın iktidarı kurulacaktır” ifadelerini kullandı.