09.07.2020, Perşembe
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu

CHP’li Yıkar’dan Baro başkanlarının Ankara girişinde durdurulmasına tepki

Haber Merkezi - 22 Haziran 2020 Pazartesi - 15:04 CHP’li Yıkar’dan Baro başkanlarının Ankara girişinde durdurulmasına tepki

CHP’nin Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Av. İsmihan Yıkar, “Savunma Yürüyüşü”ne katılan baro başkanlarının Ankara girişinde durdurulmalarını “acı bir durum” sözleriyle eleştirdi.

A- A+

Aralarında Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan’ın da bulunduğu 60 dolayında baro başkanı Avukatlık Yasası ve baroların yapısına yönelik yapılacak düzenlemeyle karşı 19 Haziran Cuma günü “Savunma Yürüyüşü” başlatmıştı. Ancak, baro başkanları Ankara girişinde polis tarafından durdurularak, başkente girmelerine izin verilmedi.

CHP’nin Hukuk ve Seçim İşlerinden  Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Av. İsmihan Yıkar, bu müdahaleye tepki göstererek, “Savunma Yürüyor” hareketinin “Savunma Yürüyemiyor” hareketine dönüştürülmeye çalışıldığını belirtti. “Baro başkanlarının Ankara girişinde polis engeliyle karşılaşması hukuk devleti olan ülkemiz için çok acı bir durumdur” diyen Yıkar, şunları kaydetti:

Tarikat cübbesine selam duranların avukat cübbesine bu denli sert yaklaşımı ülkemizde adaletin ne hale geldiğinin açık bir kanıtıdır. Ayrıca Gaziantep Barosu Başkanı Av.Bektaş Şarklı’ya atılan yumruk yalnızca kendisinin şahsına değil, onları destekleyen binlerce avukatın ve milyonlarca vatandaşın adalete ve hukuka  olan güvenine atılmış bir yumruktur.

Bir tarafta 60’a yakın baro başkanı kendi ülkelerinin başkentine giremezken aynı dakikalarda  diğer tarafta TBB Başkanı Metin Feyzioğlunun 15 baro başkanı ile birlikte Anıtkabir’e gitmesinin akıl alır hiçbir yanı yoktur.Bu hareketi  başkanı olduğu birliğin büyük çoğunluğunun sesini kulak ardı ettiği anlamına gelir ki Savunma Yürüyor sloganıyla harekete geçen Baro başkanları Türkiye’deki mevcut avukatların yüzde 90’ından fazlasını temsil etmektedir.”