27.06.2022, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. AKP
  6. /
  7. Zolan: Sistemi güncellememiz gerekiyor

Zolan: Sistemi güncellememiz gerekiyor

Haber Merkezi - 14 Nisan 2017 Cuma - 15:58 Zolan: Sistemi güncellememiz gerekiyor

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Baklan’da anayasa değişikliği paketini anlatırken “büyük ülke olmak, bu coğrafyada güçlü olmak gibi bir iddia sahibi olacaksak, artık sistemimizi güncellememiz, bugüne uyarlamamız gerekir” ifadesini kullandı.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi ilçe ziyaretlerine devam etti. Zolan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni anlatmak için bu kez Baklan’a giderek, ilçe halkına seslendi.

Yeni sistemle birlikte milletin kendisine hizmet edecek kişiyi seçeceğini belirterek, “Millet artık kendi başkanını seçecek. Bu sistem aynı belediye başkanını seçer gibi olacak. Yeni sistemle birlikte seçim var sonucunda tek başına iktidar mı çıkacak, koalisyon mı çıkacak krizleri olmayacak” dedi. Türkiye’nin her seçimin ardından kriz riski taşıyan bir sistemle yürüyemeyeceğini ifade eden Başkan Zolan, “Bu şekilde güçlü olabilir miyiz? Bunları ortadan kaldırmamız lazım. Yeni sistemde mutlaka bir hükümet çıkacak, tek başına iktidar çıkacak. Artık ekonomi yara almayacak, her şey net olacak” dedi.

Haberin DevamıReklam

“SİSTEMİ BUGÜNE UYARLAMAK GEREKİYOR”

Parlamenter sistemi eski model araca benzeten Başkan Zolan, “Mevcut sistemimiz riskler taşıyor. Türkiye son 15 yıldır ilerliyor kalkınıyor, bugüne kadar görmediği hizmetleri alıyor. Allah korusun 2-3 yıl sonra seçimde bir koalisyon çıkarsa, yeniden hükümet boşlukları ile kriz çıkma riski var. Nasıl 2001 yılında anayasa kitapçığının fırlatılmasıyla Türkiye kazandıklarını geri verdi, 15-20 yıl kaybetti aynı risk bugünkü sistemde var. Bu sistem onu içinde barındırıyor. Onun için bizim büyük devlet olmak, büyük ülke olmak, bu coğrafyada güçlü olmak gibi bir iddia sahibi olacaksak artık sistemimizi güncellememiz, bugüne uyarlamamız gerekir.‘Kardeşim ben eski araba kullanmaya devam ederim’ ısrarı yapmamak, çağa ayak uydurmak lazım” diye konuştu.

“GELECEK NESİLLERİMİZ DE BİZLERLE GURUR DUYACAK”

Avrupa başta olmak üzere birçok ülkenin Türkiye’nin istikrarı yakalayıp güçlenmesini istemediğini iddia eden Zolan, sözlerini “İnşallah pazar günü güzel olur. Hep beraber o günleri göreceğiz, ülkem daha güçlü olacak. Bu eserin altında, bu güzelliğin altında sizin mührünüz, imzanız olacak. Ve gelecekte yaşayacak insanlarımız, ‘Benim annem, babam, dedem oradaydı, o yürüyüşün içindeydi’ diyecek. Nasıl biz bugün Çanakkale ile 1071 Malazgirt Savaşı ile gurur duyuyoruz. Yeni sistemle, gelecek nesillerimiz de bizlerle gurur duyacak” diyerek noktaladı.